• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Kniha klasická nebo v elektronické podobě? - 10.04.2013

Těžší otázka snad nemůže být. Kniha je jedním z mála vynálezů,který se od svého vzniku v podstatě nezměnil.

Papírová kniha má nepřekonatelné kouzlo a vůni.V knihovně nám tvoří ornamenty, knihovnou se chlubíme návštěvám, knihovna je ozdobou bytu. S láskou a nostalgií listujeme knížkami zděděnými po rodičích a prarodičích, rádi se jich dotýkáme.

To napětí, když vidíme, že už nám zbývá jen pár stránek do konce.A což teprve, když procházíme knihkupectvím. Těch barev a obrázků. Přebíráme a vybíráme, nevíme pro jakou se rozhodnout.

Knížku však určitě nejvíce ocení malé děti.Před spaním poslouchají mámin či tátovo hlas a k tomu se jim hlavou honí ty krásné obrázky.Ty nádherné ilustrace jsou to,co nám čtečka nabídnout nemůže.

Nástup čteček je však normální fenomén své doby. Čtení jako takové zůstává, mění se pouze jeho forma či médium.

Skalním fandům techniky toho trh nabízí spoustu.Od čtení v telefonu, počítači, tabletu až po čtečky.Je jen na každém z nás co si vybereme. Co nám vyhovuje z hlediska ceny, komfortu ovládání a pohodlí….

Investice do čtečky bude zřejmě výhodná zejména pro studenty, kteří musí nastudovat spoustu objemných a ne zrovna laciných skript a knih. Lákavá je taky možnost mít při sobě hnedle několik titulů.Obzvláště při dlouhém čekání v čekárnách u lékaře či jen na autobus.A což teprve ten komfort na dovolené,kdy nemusíme balit do kufru hned několik knih. Ušetříme místo a někdy i nemálo kil.

Na druhou stranu zase musíme řešit wi-fi připojení a nabíjení baterky. A to věčné svícení obrazovek do očí.

A co říci závěrem. Nejlepší je asi mít oboje. Pro práci s odbornými texty,pro nutné informace je lepší čtečka.Pro ty,kdo přečtou jednu knihu za měsíc se také vyplatí zůstat u papírové knihy.No a ti,kteří s knihou pracují,vnímají její vůni a dotýkají se jí budou mít ze čtečky asi zvláštní pocit. Není důvod proč by nemohly existovat vedle sebe. Vždytˇ ani televize dodnes nenahradila divadlo či kino.