• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Tištěná nebo elektronická kniha? - 10.04.2013

Každému se čte nejlépe jinak, mně osobně se čte nejlépe kniha tištěná. Každá kniha má své výhody i nevýhody. Pojďme se zaměřit na výhody a nevýhody tištěných a elektronických knih.

Na tištěné knize je dobré to, že si ji můžete číst neustále. Na rozdíl od elektronických knih, které se vám můžou uprostřed čtení vybít a vypnout. Na druhou stranu má elektronická kniha tu výhodu že se lépe přenáší. Tištěné knihy jsou velké, těžké a nemůžete si jih třeba do batohu vzít hodně. Elektronická kniha je vlastně tablet, můžete do něj nahrát tisíc dat a stále je stejně velká a těžká. Tištěné knihy mají ještě tyto výhody: je nepravdě podobné, že vám někdo takovou knihu ukradne, nejsou na elektřinu, nejdou snadno rozbít. Elektronické knihy mají zase tyto výhody: může v sobě mít třeba tisíc knih, můžete si různě zvětšovat písmo, přibližovat obrázky a tak podobně. Ale knihy nemají jenom výhody, mají i mnoho nevýhod. Tištěné knihy mají například tyto nevýhody: jsou dražší, jsou těžší a hůř se přenášejí. Mezi nevýhody elektronické knihy patří například: snadno se rozbijí, spíš vám je někdo ukradne a musíte je neustále nabíjet. Zkrátka se jen musíte rozhodnout, která je lepší pro vás. Tyto knihy jsou ale v některých příkladech stejné. Obě si musíte koupit, obě musíte přečíst a z obou vás po chvíli začnou bolet oči. Čtení je docela neoceněná věc, dnes totiž všichni jenom sedí u počítače. Většina dnešní mládeže ani nečte, jenom si přečtou komentáře na internetu a hotovo. Já osobně si myslím, že by studentům mladým i velkým více čtení prospělo. Mnoho lidí si myslí, že všechny odpovědi najdou na internetu. Je tam sice dost pravdivých věcí, ale i spousta chybných a nepravdivých informací.

Můj názor už znáte, teď se jen musíte rozhodnout, která kniha je pro vás lepší. Hlavně se nerozhodujte mezi knihou a počítačem. Každý má o knihách jiné mínění, někdo si myslí, že knihy jsou jenom ztráta času, jiní jsou přesvědčeni, že bez čtení by nedokázali žít. Musíte v tom mít zkrátka systém. Tak se nad tím zamyslete.