LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?
v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem
soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou
Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.
Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.
Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.
Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.
Zatímco na starém kontinentě vládne tištěná kniha, elektronické knihy hledají naději v tvrdém krveprolití, které se chystá. Společenství elektronických knih chce ovládnout celý kontinent a tak zahajuje nejničivější útok všech dob.
Právě se píše 28. Grobna 2361, den D právě začíná. Starý kontinent, ovládaný mocností Tištěné knihy, má stav zvýšené pohotovosti. Říše Tištěných knih očekává útok Společenství elektronických knih.
Útok zahájil generál Heinrich Remkulé, vrchní velitel vojsk Společenství. Největší obojživelná akce je na světě. V 5 hodin a 52 minut připlouvá do vzdálenosti 50 kilometrů od pláže Remos 58 bitevních lodí LK- 2810 a 47 letadlových lodí GH – 4587C, jež jsou podporovány více než 784 tisíci muži.
Samotný útok byl zahájen v 6 hodin a 16 minut, přes 451 těžkých bombardérů BT 14 a 254 lehkých bombardérů BL 54 začalo s mohutným bombardováním pláže Remos. O necelých devět minut později začíná nálet několika desítek stíhaček na civilní cíle.
O 7 minut později, tedy v 6 hodin a 32 minut, se obojživelné tanky dostanou do těsné blízkosti pláže. Pláž je poseta stovkami betonových bunkrů, děl a opevnění. Jedná se o tzv. Lqorův obranný val, který je považován za nedobytný. Ačkoliv se toto místo zdálo pro útok nejméně vhodné, i přes to právě zde Společenství zaútočilo. Jeho cíl byl jasný. Chtěl prolomit obrannou linii a dostat se do vnitrozemí, aby mohl nastolit na starém kontinentě svoji politiku.
Právě začíná nejdrsnější útok všech dob. Je to krveprolití, všude hoří technika a na pláži leží stovky mrtvých. Obě dvě strany však nadále pokračují v tvrdém a vyčerpávajícím boji. Po další sérii mohutných náletů se podaří prolomit Lgorův obranný val v šířce 1 kilometru, který umožní vstupu vojsk Společenství na starý kontinent.
Téhož dne je pláž v šířce 20 kilometrů od pobřeží vyhlášena za území Společenství. O den později je jmenována vláda a další správní orgány nového území, začíná zde platit tzv. Mellunsův manifest , který zakazuje komukoliv používat tištěné knihy. Porušení tohoto nařízení se trestá smrtí.
Boje pokračují i další dny. Zatímco na pláži Remos se vyloďují další a další jednotky, šestá armáda pokračuje směrem na sever, zatímco čtvrtá armáda postupuje směrem na západ do vnitrozemí. Během pouhých tří dnů se podaří prolomit tzv. Kullovo obrannou linii. Říše nedokáže dobře vycvičené armádě Společenství, jež je podporována téměř dokonalou technikou, účinně vzdorovat.
Dne 15. Frosna dorazí Společenství ke strategicky důležitému městu Vbohn. Po 15 dnech tvrdých bojů je město dobyto a v celé zemi začíná velmi tvrdý teror vůči všem, kdo podporují tištěné knihy. Začínají transporty do neobyvatelných pustin, kde mají „Tištěnci“ nalézt svoji smrt.
Lidé na starém kontinentě však nikdy na tištěné knihy nezapomněli a odmítali přijmout kulturu elektronické knihy. Nyní pouze „přežívali“, zároveň se však připravovali na tvrdé povstání, při kterém by obnovili tradici Tištěné knihy.
Vysvětlivky:
Groben je 6. měsíc roku dle Hullensova kalendáře, ve kterém se data normálně uvádí.
Mullunsův manifest od tohoto data začíná platit na každém území starého kontinentu, které je okupováno Společenstvím.
Frosen je 7. měsíc roku Hullensova kalendáře