• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

E-book či tištěná kniha? - 06.04.2013

Věřím, že kdyby lidé upřednostňovali způsob čtení pomocí čteček či tabletů, určitě by začalo číst více lidí. Někteří si myslí, jak je zbytečné číst knihy v elektronické podobě, ale já si to nemyslím. I přesto, jak vychvaluji ve svém příspěvku čtečky pro čtení e-booků, tištěné knihy určitě nezaniknou.

Elektronickou knihu už jsem jednou použil. Teď nevím přesně, co jsem četl, ale určitě je skvělá pro čtenáře. Čtečku knih nemám, ale tablet ano. Tablet spíše používám na rychlé vyhledávání na internetu, ke hrám, ba i dokonce ke sledování filmů. Toto zařízení je velmi výborná věc, která kdy byla vymyšlená.

Určitě je lepší číst knihu na čtečce než na tabletu, protože tablet není na takové čtení tak dobře naštelován. Výhodou na čtečce je, že se dají pohodlněji zvětšit písmenka. Díky tomu nemusejí mít staří lidé brýle. Úžasné však na čtečce je, že si můžete uložit až pět set knih. A asi úplně nejlepší bude, že si můžete nastavit hlas, ona bude za vás číst a vy klidně můžete ležet a odpočívat. Je přenosná, nezabere moc místa. Prostě skvělá na cestování.

I přesto, že tištěné knihy jsou pro mne více osobnější, tak mě láká použít tento způsob čtení častěji. Při čtení tištěných knih potřebujete lampičku, jenže když čtete na čtečce, tak vám k tomu svítí displej a ještě vás nebolí tolik za krkem. Někdy mohou trochu bolet ze čtení oči. Plusem tištěných knih je, že opravdu úžasně voní. Mínusem čtečky jsou vyšší pořizovací náklady.

Věřím, že kdyby lidé upřednostňovali tento způsob čtení, určitě by začalo číst více lidí. Někteří si myslí, jak je zbytečné číst knihy v elektronické podobě, ale já si to nemyslím. I přesto, jak vychvaluji čtečky pro čtení e-booků, tištěné knihy určitě nezaniknou. Starší generace se bude více držet tradice, ale dnešní mladší generace je vyvede z omylu. Pozor! Mezi seniory se najdou výjimky, které dají nám mladý fleka.

O prázdninách čtu spíše detektivky, které jsou rozděleny na více dílů, ale i balady nebo tragédie. Spíše upřednostňuji knihy od zahraničních spisovatelů. Taty knihy mě baví. Nyní mám rozečteno dílo od Karla Čapka Bílá nemoc. Protože se připravuji zároveň na přijímačky, chodím do knihovny a půjčuji se naučné knihy. Takže tím pádem zatím nečtu, co chci, jen se učím.

V mém příspěvku dávám přednost čtečkám a tabletu, jelikož jsem nedávno četl a strašně mě štvalo, jak jsem se nemohl pohodlně uvelebit, protože jsem chtěl číst, když ležím. A číst v této poloze s klasickou knihou nešlo. Proto uvažuji o koupi čtečky do tabletu, nebo bych ji zkusil najít zadarmo na Internetu.