LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?
v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem
soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou
Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.
Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.
Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.
Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.
Elektrotechnika se rychle rozvíjí a tím přispívá k odvracení naší mysli, náklonnosti od tradičních forem knih, dopisování a celého života. Velký tlak je vyvíjen především na děti, které jsou ovlivnitelné skupinou, což z nich dělá dokonalou kořist pro výrobce elektronických ‘‘vynálezů‘‘. Zapomeneme číst pokud do módy místo čtečky přijde ‘‘předčítačka“ ?
Také patříte k moderním lidem, kteří využívají novou elektrotechniku, libují si v obchodech jako je Datart, či Elektroworld, čekají den předem frontu před I-Store jen aby ulovili nový I-phone za cenu velmi dobrého počítače? Nebo jste spíše ‘‘elektrotechničtí puritáni‘‘ ? Já patřím mezi puritány.
Nová doba nám umožňuje číst knihy na takzvaných čtečkách, mnoho, ne-li všechny knihy jsou nyní i v elektronické podobě. Můžeme si je koupit a místo toho, abychom nosili velkou osmiset stránkovou knihu stále sebou, zabírá nám jen pár ‘‘mega“ paměti naší čtečky. Mnoho knih je také dostupných online. Ale za jakou cenu?! To, že si čím dál méně budeme kupovat tištěné knihy způsobí, že bude stále méně výhodné tištěné knihy prodávat, či dokonce vyrábět. Skvělá přímá úměrnost! Zapříčiníme to, že autoři budou psát rovnou na počítači a knihy si na svých stránkách budou prodávat sami.
Mnoho lidí v nakladatelstvích přijde o práci. Možnost dávat si svá díla na web, bez kontroly nakladatelstvím způsobí, že se objeví mnohem více literatury brakové a slovo spisovatel stratí svůj význam. Bude jím moci být každý.
Jako z přehnaného Sci-Fi filmu působí myšlenka, že bychom přestali používat papír, pero a zapomněli bychom psát. Pouze bychom ‘‘ťukali‘‘ do klávesnice. Po zamyšlení to zas tak přehnané a neskutečné není.
Samozřejmě, ‚‘‘zelená‘‘ hnutí se mohou radovat, že budou ušetřeny stromy, k čemu nám ale budu stromy, když budeme stále hloupější, umělí a zahlcení elektrotechnikou. Co když se moderními stanou místo čteček ‚‘‘předčítačky‘‘ ? Tak bych nazvala stroje, které by nám do uší četly knihu za nás. Zapomeneme číst jen proto, abychom byli moderní?! Já tolik nepociťuji tlak společnosti a předpokládám, že většině mé a starší se toto vyhne. Ale mysleme na malé děti. Jak bylo Vám, když někdo ve třídě měl telefon a vy jste ho neměli? Přesně takhle se cítí děti ‘‘elektrotechnických puritánů‘‘.
Doufám, že toto je a zůstane pouze černou myšlenkou mých představ. Je zde stále dost lidí, kteří si raději zalistují tištěnou knihou, která na ně dýchne emocemi a zapůsobí na představivost. Připomene jaké to bylo, když jsme byli malí, už jsme měli spát, ale nedokázali jsme odtrhnout oči od napínavé knihy a tak jsme si svítili baterkou, přikrytí peřinou. Každý zvuk nás děsil, pokud byla kniha napínavá.
Jedinou výhodou čtečky tedy zůstává, alespoň pro mě, její váha, podstatně menší než váha knihy. To je výhoda pokud čtete na cestách, já ovšem při cestování hromadnou městskou dopravou číst nemohu, protože se mi dělá špatně a tohle vynálezci čtečky ještě nevyřešili.
Vyzkoušet elektronickou knihu mě tedy neláká a ani ji nebudu nikomu doporučovat.