• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Elektronické nebo klasické tištěné knihy? Pro mě jasná volba. - 09.04.2013

Každý člověk by si měl minimálně jednou v životě přečíst nějakou knihu. Většinou naše první knížky, které jsme četli, byly klasické tištěné. Ale co kdyby se to mělo změnit? Je výhod více, nebo méně?

Jako malé děti jsme měli tištěné obrázkové knížky, rodiče nám četli z klasických knih… Tištěné knihy nás obklopují stále – v obchodech, doma i ve škole. V posledních letech však tištěné knihy vytlačují knihy elektronické. Proč tomu tak je, jaké to má vlastně výhody? Tím hlavním důvodem je, i přes první investici, cena. Na internetu jsou dokonce některé elektronické knihy ke stažení zcela zdarma. Další výhodou je skladnost, v jedné elektronické čtečce může být tisíc dokumentů. Asi si říkáte, že je to nesmysl, ale není. Opravdu. Také můžete celou knihu, nebo dokonce knihovnu poslat třeba až na druhý konec světa. Díky malé hmotnosti se kniha dobře drží, neotáčejí se samovolně listy, písmo se může kdykoliv zvětšit či zmenšit, a proto se snadno přizpůsobí i lidem se špatným zrakem. Navíc většina čteček umožňuje připojení k internetu, některé podporují dokonce i předčítání knih. I přes veškeré výhody mají elektronické knihy i své nevýhody. Těchto knih je u nás v porovnání s klasickými zatím málo. Také jich je hodně i v angličtině. Další nevýhodou je třeba, že fungují jen, když jde elektřina, nebo je nabitá baterie. Výhody však z mého pohledu převažují nad nevýhodami. Přesto, že jde vývoj kupředu, tištěné knihy mají stále své zastánce. Čím to je? Je to možná jakási nostalgie, ale hlavním důvodem je podle mě skutečnost, že elektronickou knihu nikdy nečetli. Mnoho lidí argumentuje těmito slovy: „Ta vůně papíru,“ nebo „Ten pocit z knížky“ apod. Ani jeden z těchto argumentů není pro mě dost přesvědčivý. Pocit z elektronické knihy je naprosto stejný a naopak pocit z toho, že nemusel být pokácen jediný strom, je pro mě argument nejsilnější.

Věřím, že v budoucnosti bude i u nás dostupnost elektrických knih větší. Snad se dočkáme i elektronických učebnic, abychom nemuseli nosit tak těžké tašky. A i ti největší odpůrci pochopí, že elektronické knihy jsou lepší než ty klasické tištěné. Je jasné, že tištěná kniha tu bude stále, ale doufám, že poměr mezi klasickou a elektronickou knihou bude opačný než nyní.