• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Gutenberg vs. e-knihy. Kdo vyhraje? Na koho sázíte? - 29.03.2013

" Asi nejcennějším "poničením" knihy jsou rozpitá slova od slz, které předchozí čtenáři ronili při čtení smutných či romantických scén." Nalezneme je i v elektronických knihách? Vzdáme se možnosti dotknout se příběhu nebo je pro nás důležitější úspora místa v bytě či v tašce?

Pokud se rozhodneme vyplout na cestu dobrodružství s knihou, máme dvě možnosti. Koupit nebo půjčit. Popíšu vám nejprve tu pro mne zajímavější a magičtější. Půjčování.

Pokud si půjčíte knihu z papíru a inkoustu, ucítíte kouzlo její minulosti. Buď je nová. Téměř ještě cítíte teplo tiskárny. Stránky jsou nezohýbané. Voní tiskařskou barvou, která nás vtáhne do děje. Není nad pocit posvátnosti, když jste ten první, kdo má možnost otáčet její stránky a hltat pocity, zápletky, boje a humor knihy.

Když narazíte na opravdu kmetskou knihu, dýchne na vás svět domovů všech, kdo ji kdy drželi v ruce. Vůně kávy se mísí s vůní tabáku a čaje. Pokud otevřete toto dílo, uvidíte spoustu podtržených vět a spojení. Možná naleznete i vpisek komentující děj či srdíčko nad jménem úchvatného hrdiny. Neobvyklý není ani otisk rtěnky, slepení stránek medíkem či džemíkem.

Asi nejcennějším "poničením" knihy jsou rozpitá slova od slz, které předchozí čtenáři ronili při čtení smutných či romantických scén.

Koupíte-li tištěnou knihu, nenaleznete v ní stopy jiných čtenářů zato máte doma navždy její vůni, můžete v ní tvořit své vlastní stopy, které vám připomenou vaše pocity při opětovném čtení a za takových 10-15 let, když budete knihu znovu číst, vám založený lístek z kina připomene vaši lásku ze školy či dovolené.

Co když ale koupíte či si půjčíte e-knihu?

Jak zjistíte, zda ostatní čtenáři plakali či se smáli? E-knihu nezměníte a do e- čtečky své pocity nezapíšete.

Pokud jste první, kdo si stáhne/koupí/půjčí e- knihu - nic necítíte. Vypadala a bude vypadat stejně poté i před tím než ji přečtete.

Genialita e-čtečky je rozhodně v tom, že neničí naše oči ani kabelky svou váhou. No a úsporu místa ocení přeci každý kdo nevlastní ohromnou vilu s velkolepou knihovnou. Přeci jen všechny knihy, které miluji tělem i duší se do malé knihovničky nevejdou.

Že jste se rozhodli pro tištěnou či e-verzi? Jste si jistí? Co když vypadne elektřina a e-čtečka se vybije? Není tištěná kniha jakýmsi záložním generátorem pro naši fantazii a odpočinek?

Knihy nikdy nevymizí, alespoň v to doufám. Snad se vždy najde někdo, kdo bude chtít příběh i "cítit".

Je na každém z nás, jakým způsobem se ponoří do spletitého děje plného lásky, humoru a dobrodružství. Vždyť knihy můžeme číst i na tabletech, smart phonech, e-čtečkách či je poslouchat v audio verzi. Pokud máme raději texturu papíru a vůni knihy tak knihkupectví, antikvariáty jsou na každém rohu a už i ty všudypřítomné supermarkety knihy prodávají. Nemusíme knihy ale ani hned kupovat, stačí si je půjčit v knihovně, od kamaráda, babičky nebo kolegyně. Jen je důležité najít si čas a cestu ke knihám. Když máme tolik možností tak ta cesta není tak těžká, co myslíte?