LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?
v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem
soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou
Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.
Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.
Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.
Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.
Úvodem mého zamyšlení nad vlivem a důležitostí knih v našem životě bych napsala,že pro přirozenou potřebu si číst,je důležité si zamilovat knihy již od dětství.
Knihy nás inspirují,díky nim se můžeme vrátit v čase,obohatit své vědomosti,pobavit se,poučit se z chyb hrdinů a zapojit svou fantazii.
Jako malá jsem milovala,když mi mamka předčítala před spaním.Na pohádkách jsem takřka vyrostla. S věkem se literární žánry mění. Ve škole jsem četla fantasy,tento druh knih nám rozvíjí fantazii.
Postupem času jsem chtěla vidět svět očima detektivů,tak jsem začala číst detektivky.Mám oblíbené anglické a švédské autory.
Na anglických obdivuji přesně vykreslené prostředí děje.
Švédské kladou důraz na chování lidí,zaměřují se na myšlení vraha.Detektiv je ponejvíc muž ve středním věku,zkušený profesionál s trochou uměleckého ducha,který případ vyřeší s naprostou elegancí.
Po přečtení detektivního příběhu si pokládám otázky.
Kde se v lidech bere tolik násilí,nenávisti,pomstychtivosti?
Můj názor je,že těmto lidem chybí pozitivní myšlení díky nenaplněnému životu,kde není láska,příkladná rodina,citové pouto.
Povinnou četbu ve škole beru jako výhodu,přečtu všechny knihy ze seznamu a jednu si vyberu na referát,což je pro mě výzva,aby se lidé nad vybraným dílem zamysleli.Skvěle se mi to povedlo při prezentaci románu.
Francouzští autoři jsou v tomto žánru nepřekonatelní,napsali skvostná a dechberoucí díla.Nazvala bych je mistry literatury,psali pravdu s očima otevřenými a nezastíněnou myslí.Osud je hlavním hrdinům dán předem,nemohou ho změnit,mají možnost ho přijmout takový jaký je i za cenu smrti.
Ve volných chvílích čtu naučné knihy a encyklopedie,dozvídám se nové věci,což je můj koníček.Mám ráda encyklopedie všeho druhu,jak o zvířecí říši,rostlinách,tak i zeměpisné,ale zatím nejvíce u mě vítězí knihy o slavných geniích,kteří změnili svět,at´ v oblasti fyziky,astrologie,chemie,tak i o velikánech hudby a literatury.
Vážím si těchto lidí,obdivuji jejich zapálení pro svou věc,smutné je,že v mnoha případech umírali v bídě a zapomnění,ocenění získali až po své smrti.
Jejich díla budou stále žít v podobě knih,divadelních her,oper,filmů a technické objevy nás budou provázet v každodenním životě pořád.
Neupřednostňuji psané knihy od elektronických,ale je úžasný pocit,když vezmu do ruky knihu,která je několik desítek let stará,je ručně vázaná a voní kůží,listování v ní má své kouzlo,
které nemůže žádná technika nahradit.Ale na druhou stranu proč nevyužít techniky,kdy si můžeme na cestu stáhnout do elektronické podoby knihu,kterou by jsme ani neunesli a zároveň se bojíme tu cennost poničit,takže je lepší ji nechat jako vzácnost doma v knihovně,ale přitom obsah číst kdekoli jsme.
Literatura je můj svět,proto je na světě i má kniha,které chybí jen pár nuancí,aby se i ostatní mohli potěšit z mé práce.