• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Kniha - brána fantazie - 05.04.2013

Ptám se sama sebe - kniha třetího tisíciletí – tištěná nebo elektronická? Zda zvítězí klasika prověřená staletími nebo moderní technologie, ukáže až budoucnost.

Písmo provází lidstvo již po staletí. Můžeme se s ním setkat na sloupech a stěnách monumentálních egyptských chrámů, čínských papyrech, hliněných destičkách Sumerů, na indických palmových listech i se znaky vytesanými v kamenných deskách či skále. Nejstarší písma vznikla již ve 4. tis. př. n. l. a lidé, kteří je použili, nám tak zaznamenali důležité údaje a informace o jejich době a o nich samotných. Známé jsou indické védy a eposy, Chammurapiho zákoník, čínská a hebrejská literatura a zejména Písmo svaté – Bible.

V historii, a to dávné i blízké, se literatura stávala nástrojem absolutistických panovníků a totalitních režimů, které do textu podsouvaly svoji ideologii a ovlivňovaly tak, často na celý život, názory svých poddaných a občanů. Totalitní režimy knihy, noviny a časopisy cenzurovaly a mnohdy i zakazovaly a autory píšící o nepohodlných tématech zatýkaly a odsuzovaly. Zejména některé knihy, jako byla například česky psaná Bible kralická, bývaly v těžkých dobách temna našemu národu oporou a dodávaly mu naději na lepší časy. Měli bychom si proto vážit dob svobody a tak přínosných a skvělých věcí, jako jsou pravdu mluvící knihy.

Literatura je zdrojem mnoha informací, „bránou vědění“, ale také zábavou a smysluplnou náplní volného času, ať už oblíbenou knihu čteme v létě na dece, v zimě u krbu, na dovolené nebo ve škole pod lavicí.

Někdy je však těžké rychle sehnat některou konkrétní knihu a jsem proto velmi ráda, že stále více děl si můžeme zdarma přečíst na internetových stránkách v elektronické formě. Toto zpřístupnění knih veřejnosti zdarma je opravdu skvělým a podnětným nápadem. Bohužel, na internetu zatím není mnoho elektronických encyklopedií a učebnic, přestože všichni víme, že by bez nich bylo veškeré shánění potřebných údajů někdy téměř nemožné. Jen mi zde tak trochu chybí krásná vůně zašlých stránek výtisků děl mých nejoblíbenějších autorů.

Naštěstí jsou naše knihkupectví plná zábavných, romantických i napínavých příběhů, při jejichž čtení můžeme dát volný průchod své fantazii. Vždyť nelze dětství a volný čas trávit jen hraním počítačových her a sledováním televize, když v knihovně čekají voňavé výtisky, nové i ty po rodičích a prarodičích, které jako by byly bránami do jiných světů, ve kterých paprsky zlatého slunce září na rozkvetlou louku a cvrčci vržou v orosené trávě za svitu měsíce, a ať už venku prší nebo sněží, se v nich divoká zvěř prohání africkou buší a veliký náčelník Apačů se svým bílým bratrem Old Shatterhandem jede prérií po stopě zlého činu.

Chvíle strávené při čtení knihy nám přinesou ušlechtilou a přínosnou zábavu. Měli bychom si knih a písma vážit jako daru, který nám svěřili naši předci a četbě se věnovat jako své nejkrásnější zálibě!