• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Kniha nebo elektronická čtečka? - 08.04.2013

Začalo to obrázky v jeskyních, poté napsal člověk první písmena, z nichž se stala slova. Ta se spojila ve věty a nenápadné znaky byly přeneseny na papír či jiný materiál. To, co bylo psáno, zůstalo zachováno několika generacím. Listy papíru byly svázány a zrodila se KNIHA.

Gutenbergovým přičiněním se stala společnicí všech, kteří viděli v oněch jednoduchých čarách smysl a pojili je ve slova, věty a příběh. Příběh, který je vzdělal nebo jen unesl z šedi všedních dní do světa, který jim autor předkreslil, ale bylo jen na jejich fantazii, jakým způsobem ho vybarví.

Obsah gramofonových desek dnes nosíme po kapsách v „mpétrojkách“, poštovní holubi byli vyměněni za mobilní telefony, ale kniha zůstala stejnou knihou jako před lety.

Technický pokrok jako by na ni zapomněl. Ničím neohrožená.

Z reklamních letáků na nás teď ale útočí výrobek, jehož úkolem je porazit knihu a usednout na její místo. Elektronická čtečka. Skóre nelítostného boje je prozatím na straně knihy, otázkou je, na jak dlouho. Vyhráno rozhodně nemá.

Čtečka je lehká, tisíc stránek se vejde do kabelky, navíc je toto zařízení pro vášnivého čtenáře finančně výhodnější než-li koupě několika papírových publikací. Fanoušek čtečky by mohl ještě nadhodit, kolik stromů bude ušetřeno v případě, že bude zastaven tisk knih, ale nemyslím, že výroba hliníkových krabiček by byla o mnoho ekologičtější, nehledě na to, že tisk knih mezi největší zátěže životního prostředí nepatří. Člověk by řekl, že čtečka je jasným vítězem tohoto klání. Chyba lávky. Elektronická čtečka postrádá tradičnost, konvenci a to jsou dost možná rozhodující body.

Nepovažuji se za velkého čtenáře, když už ale držím knihu v ruce, jsem nadšená, když pravá polovina knihy hubne na úkor té levé; když slyším, jak stránka zašustí, když dopadne na předchozí. Mám chuť bojovat za knihy.

Jenže pak mě napadá, kolik místa bych ušetřila, kdybych na dovolenou místo pěti knih dala do kufru právě jen čtečku. Jak by mi poděkovala moje záda, kdyby všechny učebnice vážily dohromady 200 gramů?

Dobrý příběh je čtivý i na kusu ubrousku, tak proč čtečce nedat šanci? Pravěcí lidé možná také oplakávali přechod z jeskynních zdí na papír. Nejedná se o stejný případ? A tak pokládám zbraně a odcházím z bitevního pole.

Čtečka s knihou by spíš než o vládu na trhu měly bojovat za svět, který nám příběhy v nich otvírají. Za to, aby v literatuře nalezly zalíbení i další generace - a četly a četly.