• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Kniha versus e-kniha - 10.04.2013

Jste zvědaví? Chcete vědět, co si čtu pod peřinou, co ve vlaku, co ve škole pod lavicí? A z čeho si čtu?? Jste zvědaví, jestli mám doma čtečku, nebo jestli chodím půjčovat do městské knihovny? Chcete znát, co říkávala o knihách moje prabába? A jestli nějaký přístroj vůbec může nahradit knihu? Tak prosím – čtěte dál a ukojte svoji zvědavost...

Moje prababička vždycky říkala, že ty nejlepší knihy v sobě nesou dva příběhy. První z nich prý popisuje autorovy myšlenky a vypráví tak o dobrodružstvích chrabrých rytířů, spanilých princezen nebo obyčejných lidí, jako jsme my sami. Tu důležitější roli však v jejích očích hrál takový příběh, který za sebou něco zanechal. Vzpomínku. Jizvu. Spokojený úsměv…

Dlouhé roky jsem jejím slovům nerozuměla. A až do letošního léta jsem tedy neviděla jediný důvod, proč by kterákoliv kniha měla znamenat víc než ta druhá. Vše se změnilo v den mých patnáctých narozenin, kdy jsem ve schránce objevila na první pohled naprosto nevinný balíček. Čekala jsem, že uvnitř naleznu přání, nanejvýš dopis. Ani ve snu mě nenapadlo přemýšlet o ručně vázané knize, která mi tehdy spadla do klína.

Od toho dne leží na mém nočním stolku. Malá černá knížečka, která svým vzezřením připomíná spíše tlustší sešit. Během té doby jsem ji přečetla už tolikrát, že bych to ani nedokázala spočítat. Přesto její hodnotu nevidím jen v poutavém příběhu, z kterého mě pokaždé mrazí v zádech. Nakonec znamená totiž mnohem víc. Vypráví o skvělém přátelství a oživuje tak dávno ztracené vzpomínky.

Když jsem se pak, po svých narozeninách, podívala pořádně, zjistila jsem, že takových pokladů mám doma víc. Jednu z těch knih jsem si kdysi vybrečela v knihkupectví, další dostala od nejlepší kamarádky, jinou zkrášlila svými vlastními kresbami. A tak se stalo, že některé knihy s sebou přinášely dva příběhy – přesně tak, jak kdysi řekla má prababička.

Nikdy tomu tak však nebylo, pokud jsem v ruce sevřela čtečku. Samozřejmě, nelze popřít všechny výhody, které s sebou tento výkřik techniky přináší - e-knihy jsou lehčí, skladnější a v neposlední řadě také levnější. Hádám tedy, že kdybych jela na dovolenou či tábor, sáhnu raději po svém Kindle, který váží zhruba tolik, co dva časopisy, ale přitom obsahuje nejméně sto knížek.

Shrnuto, podtrženo: Čtečky jsou dle mého názoru skvělá záležitost v situacích, kdy potřebujeme mít na jednom místě mnoho věcí. Jen stěží bych do své kabelky nacpala sedm dílů Harryho Pottera, sbírku knih od Jane Austenové, studijní materiály a navrch sérii Pána prstenů. Díky mobilu si vystačím i s kapsou u kalhot.

Přesto se ptám:

Může někdy nějaký přístroj nahradit knihu? Zvlní se jeho stránky pod tíhou našich slz? Voní stejně jako stará sbírka pohádek? Vyvolá v nás pohled na displej tytéž pocity jako pětisetstránková bichle?

Zkuste si odpovědět sami.