LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?
v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem
soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou
Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.
Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.
Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.
Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.
Nahradí čtečka tištěnou knihu? Má klasická kniha šanci přežít 21. století? Čím elektronická kniha oslňuje své čtenáře? Tím, že je jiná? Elektronická?
Pokrok je nezastavitelný a velice rychlý. V některých případech je to ku prospěchu, ale v některých by to mělo zůstat jako dřív. Tak například, kdy jste obdrželi ručně psaný dopis? Nepamatujete? Popravdě ani já ne.
Téměř „vše“ je dnes přes počítače a lidé se tomu přizpůsobují. Proč platit za známku na poště, když můžeme poslat e-mail zadarmo?
Ano, psaný text zůstává, ale v dnešní době se stále více upřednostňuje v elektrické podobě. Je to rychlejší, levnější a hlavně s ním nemusíte běhat někam na poštu. Pohodlně se usadíte a prostě jej kliknutím myši odešlete. Ale teď přejdu ke knihám.
Na trhu se začaly objevovat čtečky a knihy v elektronické podobě. Už jsem o nich slyšela mnoho. Co je čtečka? V podstatě je to malá krabička, do které se vejde hodně knížek.
I já přemýšlím o koupi této elektronické knihovničky. Myslím si, že je to praktické. Kdo by se chtěl tahat například s Biblí, když si ji může stáhnout do oné „kouzelné krabičky“? Z mladších asi málokdo. Ale když se nad tím zamyslím, tak na druhou stranu četba elektronické knihy ztratí kouzlo knihy tištěné. Nešustí, nevoní, nemá krásné desky…
A jaký bude osud tištěných knih? Postupně se jejich počet bude snižovat, zelenou dostanou knihy elektronické. A možná klasické knížky postupně zmizí, stejně jako ručně psané dopisy. Není to smutné?
Elektronika se rychle vyvíjí a nikdo z nás pokrok nezastaví. Je jen na nás, jestli půjdeme s dobou se čtečkou v ruce, nebo proti ní s tištěnou knížkou v podpaží.