LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?
v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem
soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou
Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.
Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.
Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.
Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.
Myslím, že knihy nejsou jen ke čtení, ale mohou se k nim vázat také určité naše vzpomínky. V tomto textu vysvětlím, proč si myslím, že jsou tištěné knihy díky tomu lepší než knihy elektronické.
Sedím ve svém pokoji u stolu, vedle mě je polička s mými oblíbenými knihami. Ale nejsou to jen knihy. Jsou to i nádherné vzpomínky.
Jako první beru do ruky knihu z řady „Agáta a doktor Lupa“ - detektivka s kouzelnou lupou – díl „Chyťte zloděje!“ od Sommer Kopietzové. Vzpomínám si, že jsem ji dostala, když jsem měla deváté narozeniny. Naše teta s rodinou mě překvapila návštěvou a dala mi tuhle knihu. Je na ní napsáno docela velkým písmem „od 9 let“. Měla jsem hned pocit, že už jsem velká.
Další je na řadě kniha s názvem „Velká kniha malého školáka – vše, co děti chtějí vědět“. Otevírám ji a na jedné z prvních stránek je napsáno: „Janičce k svátku od babičky a dědečka z Hulína – 24. 5. 2004.“ Už si nepamatuji, jestli jsem ji dostala v Hulíně nebo doma, ale tu radost ano. Jsou v ní některé otázky, které mě opravdu zajímaly. Je nebe skutečně modré? Co je tornádo, hurikán, tajfun? Je Mrtvé moře mrtvé? V této knize jsem odpovědi dostala.
Mezi další knihy mého dětství patří „Děti z Bullerbynu“ od Astrid Lindgrenové. S touto knihou mám spojenou také jednu vzpomínku. Ve škole jsme dostávali letáky s knihami nakladatelství Albatros a Fragment. Tahle kniha je jednou z těch, které mi rodiče objednali. Nemohla jsem se jí dočkat. A splnila moje očekávání.
Další kniha, která mi utkvěla v paměti je od Elisabeth Goudgeové - „Malý bílý koníček“. Je tu opět nápis, ale jiný. Zde je: „Janičce k 13. narozeninám přejí rodiče.“ Přála jsem si knihu a dostala jsem tuto. Musím říct, že se trefili do mého vkusu. Od této doby ráda čtu o době, kdy se jezdilo v kočárech, nosily nádherné šaty, žilo na zámku a byli soukromí učitelé. Dnes patří mezi mé oblíbené spisovatelky Jane Austenová.
Od roku 2010 chodím na gymnázium Na Pražačce a naší třídní profesorkou je Veronika Válková. Máme ji na dějepis a učíme se z jejích učebnic. První knihu z řady „Dobrodružné výpravy do minulosti“ s názvem „Karel IV.“, jsme si se spolužačkami koupily a nechaly od ní podepsat. Proto je dnes v knize nápis: „Janě, Veronika Válková – 1.4. 2011“. Druhý díl „Pozdvižení v Pompejích“ jsem dostala od rodičů k narozeninám.
Už rozumíte, co jsem tím chtěla říct? Čtečku e- knih mám, dostala jsem ji od rodičů k Vánocům, a proto vím, že je praktická, ale nic se nevyrovná vůni stránek knihy, ať už nové nebo staré, a takové vzpomínky, jako mám, já, s e- knihami nevznikají.