LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?
v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem
soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou
Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.
Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.
Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.
Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.
Vždycky mne bavilo prozkoumávat ty desítky, ba i stovky knih, které měli rodiče uložené pod postelí. Ještě před nějakou dobou to pro mne byly skutečné poklady, ráda jsem je jednu po druhé vytahovala a obdivovala jsem i ty, které už nevypadaly zrovna nejlépe. Poslední dobou už mne ale tolik nebaví.
Možná je to tím, že již nejsou schované pod postelí, ale vyskládané v knihovně, takže je mám každý den na očích a postupně se mi okoukaly. Zároveň ale vím, že mám ještě knihovničku v pokoji, která je plná doposud nepřečtených děl. A navíc mám čtečku.
Jsem doslova zavalena knihami. E-knihy jsou snadno dostupné a většinou také cenově výhodnější. Navíc nemusím jezdit nikam daleko, když danou knížku zrovna nemají v našem malém knihkupectví. Zkrátka zaplatím přes internet a knihu si mohu ihned stáhnout. Nemusím čekat, až mi ji přinese doručovatelka, která za to bude navíc chtít ještě poštovné.
Je to pohodlné. Vysněnou knížku mám doma za pár sekund. Když čtu, už si ji nemusím zakládat nebo si pamatovat čísla stránek, protože to všechno za mě udělá čtečka. Zároveň již existuje mnoho učebnic, které si mohou studenti rovnou stáhnout a ušetřit tak každý rok i nějakou tu korunu za jejich tištěné verze. A který student by to dnes nepřivítal?
Nutno dodat, že i mnohé tištěné deníky a časopisy už mají svou elektronickou verzi, která bývá podstatně levnější. To je všechno příjemné, ale ruku na srdce. Chybí mi ta vůně úplně nové knihy. Ať už jsou čtečky jakkoliv technologicky dokonalé, nikdy nebudou cítit tak charakteristicky pro danou knihu, jako její stránky.
Vždycky ráda zajdu do knihkupectví a prohlížím si knihy. Je hezké, když ji mohu držet v ruce, přičichnout k ní a listovat stránku po stránce. Pravda, čtu si vždycky před spaním a z obyčejné knížky mi občas pěkně brní ruce, protože je těžší. Přesto po ní častokrát sáhnu daleko raději a čtečka někdy odpočívá i několik týdnů, než si jí opět všimnu.
Navzdory tomu si však nemyslím, že by příchod e-knih znamenal konec jejich tištěních verzí. Čtečky vpluly na knižní trh a nejprve možná rozbouřily jeho vody, ale postupně se stávají jeho součástí. Jsou výhodné a praktické, protože se do nich vejde hodně knih a přitom nezabírají téměř žádné místo. V moderní, uspěchané době se najde mnoho lidí, kteří je ocení a třeba díky nim přibude i čtenářů.
Stále je tu ale mnoho milovníků poctivých knížek, kterými můžete listovat stránku po stránce klidně celou noc a nemusí přitom spoléhat na baterky. Člověk u nich může krásně vplout do jiného světa, vypnout a relaxovat, aniž by jej rušily jakékoliv technické vymoženosti a spěch.
Obojí má nějaká svá pro i proti. Uzavřeme to tedy tím, že v dnešní době jsou e-knihy možná způsobem, jak zachovat mnoho literárních děl a přilákat k nim další čtenáře. Společně s klasickými knihami jsou pro nás velkým, velkým přínosem.