• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Moje volba – Knihy, poperte se - 28.03.2013

Jaký je můj názor na e-čtečky, e-knihy a jiné e-věci? Mazlím se radši s knihou z „masa a kostí“ nebo s chladnou obrazovkou? V následujícím příspěvku vypíši své pocity z toho, jak společnost leniví a, co hůř, hloupne. Člověk o tom občas slyší nebo čte a možná se nad tím zamyslí, ale přiznat si to? To je horší. Tištěné a elektronické knihy, máte volný ring... Do boje!

Abych řekla pravdu, čtečku jsem v ruce ještě nedržela. Takže nejdříve něco osvětlím, aby si někdo nemyslel, že jen mluvím do větru. Že kážu o něčem, co je mi neznámé. I když čtečka mi pod rukama neprošla, trávím velké množství volného času na počítači. Jako každý jiný v mém věku. Neměla bych na to být hrdá, ale o tom článek nebude.

V dnešní době, kdy se dá film tzv. stáhnout den před slavnostním promítání v kině, není problém si podobným způsobem stáhnout knihu. Popřípadě ta lepší možnost – koupit. Mamka je vášnivá čtenářka – dokonce i větší než já. Čtečku sice, jak jsem řekla, nemáme, ale mobil nové generace ano. V něm má plnou složku knih.

Chápu, že čtečky mají větší obrazovku a umožňují zvětšení písma, ale mobil takové vychytávky holt nemá. Neumím si představit na něj mžourat večer, kdy jsem sice unavená, ale ne tolik, abych usnula. Plusový bod pro tištěné knihy! A mínusový pro ty elektronické za bolavé oči.

Knihy jsou z papíru, ten je ze dřeva a to znamená ze stromů. A stromy dýchají. I když je to spíše filozofické zamyšlení, musím to zmínit – knihy také dýchají. Ano, často na nás dýchnou příběhem. Ale umí ve vás vyvolat stejné nadšení, když vám v ruce nedýchá kniha z papíru? Ve mně osobně ne. A voní něco krásněji než kniha? Pochybuji! Druhý bod pro tištěné knihy.

Aby e-knihy nezůstaly v mínusu, mají ode mě plus za praktičnost. Představte si situaci. Jedete na dovolenou k moři nebo kamkoliv k vodě a chcete si sebou vzít spoustu věcí. Krém na opalování, ručník, oblečení... Dobře, svého oblíbeného plyšáka nakonec necháte doma a místo něj přibalíte knihu. Ale kterou? Každá z nich po vás hází očkem, ale vy si nemůžete vybrat. Dvě si vzít nemůžete, protože byste nezavřeli kufr. Co teď? Bodík pro e-knihy.

Jediná chyba tištěných knih je to, že hoří. Zní to morbidně, ale je to tak. Hoří. Z dějin známe hodně příkladů, kdy byly knihy páleny za jiné názory autorů. Nebo shořely nešťastnou náhodou. Můžete namítnout, že čtečka se zničí vodou, ale pokud máte knihy zazálohované v bezpečí nebo schované v systému, není to neřešitelný problém. Ubírám bod tištěným a přidávám knihám elektronickým.

V mém výčtu plusů a mínusů si oba druhy knih vedly jedna ku jedné. Na světě je skoro sedm miliard lidí a každý ten člověk je jedinečný. Někdo rád šetří stromy a kupuje si čtečky. A pak jsou tu lidé, kteří si každý literární úlovek rádi dají na nějaké viditelné místo, aby se jím mohli kochat a kdykoliv ho otevřít.