• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Moje volba - tištěná nebo elektronická kniha? - 07.04.2013

V následující úvaze se snažím vyjádřit svůj názor na elektronické čtečky. Celý tento text je jen můj osobní názor a nikomu jej nevnucuji. Předpokládám, že obyčejnou tištěnou knihu držel v ruce snad každý. Knihy mají dlouhou historii, přežívají staletí. Není pro ně čtečka zkázou?

Sama jsem se ještě se čtečkou nesetkala, pouze jsem o nich něco málo zaslechla. Myslím si, že elektronická čtečka by mohla být velmi užitečná ve školách, ale osobně preferuji spíše tištěné knihy.

 

Když jsem byla mladší, tak jsem velmi ráda chodila do knihovny, kde jsem si mohla vypůjčit jakoukoli knihu. Po čase jsem do knihovny přestala chodit, ale knihu mám doma v ruce každý den.

 

Ráda čtu detektivky. Má nejoblíbenější spisovatelka se jmenuje Jennifer Allison, která napsala čtyři díly Gildy pátračky. Píše zajímavým způsobem. Všechny čtyři díly mě vtáhly do děje. Držet v ruce tištěnou knihu. V tom je kouzlo obyčejných knih.

 

Myslím si, že je lepší a dokonce i zdravější číst tištěné knihy, protože z mé vlastní zkušenosti, kterou jsem získala při čtení dlouhých článků na internetu, mi připadá, že je velmi nepříjemné skoro pro každého člověka často koukat do monitoru či displeje. Spousta očních doktorů tvrdí, že to kazí oči. Právě proto si ani čtečku vyzkoušet nechci.

 

Samozřejmě, že v mnoha směrech bude asi elektronická čtečka praktičtější než kniha tištěná. Nemusíte například při čtení elektronickou čtečkou hlídat, jestli jste náhodou neotočili místo jedné stránky dvě. Do čtecího zařízení se vám vejde velké množství knih. Přesto na tištěné knihy nedám dopustit.

 

Každá kniha má i svůj vlastní příběh. Ve starých knihách se skrývá tajemství. Tajemství původu. Chtěla bych si zkusit být takovou knihou. Poznat, čím kniha prošla, nebo jak byla psaná. Jen tak si číst a listovat ve starých knihách. Pokoušet se vžít do mysli tiskaře.

 

Elektronická čtečka má své klady i zápory stejně jako kniha tištěná. Mám radši obyčejné tištěné knihy, které si můžu číst doma pod peřinou s baterkou v ruce.

Nezavrhuji elektronické čtečky, ale preferuji knihy tištěné, protože si myslím, že mají své kouzlo, které čtečky nikdy mít nebudou. Navíc historie ručně psaných a tištěných knih sahá hluboko do minulosti, měli bychom je i proto uznávat a snažit se je zachovávat.