• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Moje volba – tištěná nebo elektronická kniha? - 08.04.2013

Já myslím, že toto téma je celkem zajímavé, protože každá strana má své příznivce, ale i odpůrce. Mnoho lidí řekne, že by si čtení nedokázalo představit bez normálních tištěných knih, ale pro spoustu dalších jsou už elektronické knihy (například v čtečce) naprostou samozřejmostí.

Já osobně s elektronickými knihami zatím žádnou zkušenost nemám, ale kdyby mi někdo nabídl vyzkoušet si to, určitě bych se tomu nebránila. Myslím, že vše má své pro a proti. Tištěné knihy jsou už klasika, ale když si jich chcete vzít víc s sebou, třeba někam na cesty, zaberou hodně místa. Taky si vzít nějakou tlustou knihu o mnoha stránkách nebo veliký atlas do hromadné městské dopravy není příliš ideální. A to pak musí člověk ten náklad ještě třeba nosit celý den po městě… Oproti tomu e-knihy ve čtečce si můžete vzít téměř kamkoliv. Jsou lehké a místa zabírají minimálně. Výhodou také je, že se šetří papír a tedy i životní prostředí (stromy). Je důležité, jakou formu pro čtení e-knih používáte. Čtečky používají technologii zobrazení, která je rovnocenná tištěné knize. Čtení pak nenamáhá oči tak jako čtení z displejů ipadů a tabletů. Čtečka je teda jednoznačně k tomuto účelu lepší volba.Také kupování elektronických knih je jednoduší, protože je můžete nakupovat z pohodlí domova v jakoukoli denní i noční hodinu. Máte je okamžitě k dispozici a můžete začít číst. Do čtečky lze stáhnout stovky knih a váží pořád stejně. Můžete prostě mít v jednom malém přístroji k dispozici celou obrovskou knihovnu. Do čtečky se dají stáhnout i časopisy a noviny.Další výhodou určitě bude, až budou elektronické učebnice a studenti nebudou muset nosit v batohu těžké knihy, ale jen lehoučkou čtečku nebo tablet. Nosit několik kilo na zádech každý den není určitě pro nikoho nic příjemného a záda se tím ničí a bolí.Tištěné knihy jsou tradiční a každý z nás určitě nějakou, alespoň malou, knihovničku doma má.

Jelikož e-knih v češtině ještě není tak velké množství jako například v angličtině, budou u nás určitě ještě nějakou chvilku tištěné knihy mít prostor. U starší generace asi už napořád, protože naše babičky a dědové už jsou zkrátka a dobře na tištěné knihy zvyklí a budou je vždycky upřednostňovat před elektronickou formou. Můj názor tedy je, že pro mě nic nikdy tištěné knihy nenahradí, ale kdybych měla tu možnost, tak doma bych určitě upřednostnila normální tištěnou knihu a ven nebo na dlouhé třeba i zahraniční cesty e-knihy v čtečce.