LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?
v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem
soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou
Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.
Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.
Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.
Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.
Byla jsem postavena před složitou otázku, a to zda-li upřednostňuji knihy elektronické, nebo ty klasické. Sama si netroufám hodnotit, která z nich je lepší. Každá má samozřejmě své klady i zápory. Můj prvotní závěr tedy je, že nejdůležitější je pohodlí čtenáře.
Byla jsem postavena před složitou otázku, a to zda-li upřednostňuji knihy elektronické, nebo ty klasické. Sama si netroufám hodnotit, která z nich je lepší. Každá má samozřejmě své klady i zápory. Můj prvotní závěr tedy je, že nejdůležitější je pohodlí čtenáře.
Já osobně čtu především na cestách, což mě přivádí k prvnímu problému. Valná většina papírových knih je objemná a patřičně těžká, na rozdíl od čtečky, vážící takříkajíc pár gramů. Zde říkám čtečkám rozhodně ano. Další věc, stojící dle mého názoru za zvážení, je fakt, že valná většina studentů nosí denně do školy několik kilogramů učebnic, což škodí nejen jejich ramenům a páteři, ale též pracovní morálce. Objem a váha jsou hlavními důvody, proč studenti učebnice nenosí. Myslím si, že na tomto místě by byla elektronická verze mnohem vhodnější.
S tímto souvisí především cena. A to ať se jedná o knihy, slovníky nebo výše zmíněné učebnice. Elektronické verze se ve většině případů dají sehnat za mnohonásobně nižší cenu a jsou tak dostupné mnohem širší veřejnosti. Pro lidi jako jsem já, kteří měsíčně přelouskají několik knih, je to poměrně zásadní údaj. Na druhou stranu stále ještě existují knihovny.
Všeobecně známé je také to, že elektronické knihy jsou ekologičtější a šetří lesy na celé planetě. Ovšem do jaké míry? Kde končí ty rozbité, staré a odložené kusy plastu? Budu naivně doufat, že je nějaká dobrá duše rozebere a patřičně recykluje. Jinak by tato "ekologičtější verze" mohla rázem dostát opačného titulu.
Můj pohled na věc je tedy následující. Hojně používám obě verze. Knihy v elektronické podobě čtu v poslední době daleko častěji především kvůli neustálému pohybu. Ve škole, v čekárně, zkrátka a dobře skoro všude. Ničím na světě se ale nedá nahradit společnost její papírové předchůdkyně. Vůně papíru a tak typické šustění stránek. Bez klasické knihy si prostě nedokáži svůj život představit.