• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Není kniha jako kniha - 08.04.2013

Knihy, třeste se! Na scénu přichází vaše konkurence! Jsou štíhlé, lehké a člověk si je může přizpůsobit podle svého gusta. Možná to může znít jako ideál nějakého muže, ale řeč je o tzv. e-knihách neboli elektronických knihách. Digitální i papírové knihy mají mnoho plusů a mínusů nejen pro čtenáře, ale i pro nakladatele. Jak souboj dopadne?

„Stará dobrá klasika“

Hned na začátek se musím přiznat, že nejsem fanoušek elektronické formy (účelem článku však není ji hanit, nýbrž najít to dobré na obou formátech). Papír u mě vítězí na plné čáře. Na knize není důležitý pouze její obsah, ale i požitek ze čtení. Držet ji v rukou, listovat v ní, cítit tu zvláštní vůni starých či úplně nových knih. Předávají se z generace na generaci (tyto knihy mají pro mě největší cenu). Lákají nás svou barevnou a zajímavou obálkou, která je pro některé čtenáře důležitější než to, co je uvnitř. Pro jiné jsou klíčové ilustrace či fotografie, jež v e-knihách jen tak nenalezneme.

Technika v popředí

Už žádná bolavá záda z nošení „bichlí“ v tašce. Ve čtečce můžete mít téměř celou vaši knihovnu a to bezbolestně. Písmo si můžete libovolně zmenšovat nebo zvětšovat, jak se vám zlíbí. Šetříte jistým způsobem přírodu, jelikož papír je největším spotřebitelem stromů. Ale zase na druhou stranu, čtečky nejsou zázračné! Mohou se rozbít nebo jednoduše vybít a je po čtení. Jen těžko budeme mít vždy přístup k elektřině či možnost ji opravit.

Výsledek souboje

Po zvážení všech kladů a záporů musím vyhlásit remízu. Všechno má svůj rub a líc, ani jedno řešení nebude pro čtenáře ideální. Papírové knihy v sobě mají sice osobité kouzlo, ale technický pokrok jen tak nezastavíme. Pokud elektronické formáty přimějí dnešní generaci více číst, tak proč ne?

Na závěr už pouze mé oblíbené latinské přísloví - Libri boni semper amici fidi erunt – aneb „Dobré knihy budou vždy oddanými přáteli.“ Ať už papírové či elektronické.