LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?
v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem
soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou
Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.
Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.
Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.
Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.
Nikdo nyní živý nám neodpoví na otázku, jak vypadal svět před 500 lety, protože všichni pamětníci té doby jsou již mrtví. Naštěstí žili již v té době lidé, kteří byli chytří a zaznamenali všechny své vědomosti a zkušenosti do knížek.
Všechno, co dosud víme, se dokumentuje do knížek, všechny naše znalosti, příběhy i legendy. Knihy nepředstavují pro lidstvo jenom zdroj zábavy, ale obsahují také i morální ponaučení a cenné zkušenosti. Jsou něčím, co můžeme držet v ruce a nejsou to jenom prázdná, bezobsažná slova. Mým vroucným přáním je, aby si všichni uvědomili, co drží v ruce, když drží knihu, a vážili si toho, že mají tu možnost si ji přečíst. Tito lidé mají privilegium, které nemají všichni a které bylo v minulosti ještě méně časté. Jak se tedy změnil způsob, jakým čteme a píšeme knihy, za posledních pár staletí?
Prvním mezníkem v psaní knížek byl vynález knihtisku, který usnadnil lidem práci, kterou do té doby museli v Evropě vykonávat specializovaní opisovači sídlící v klášterech. Dalším tímto mezníkem se dle mého názoru stane elektronická čtečka. Elektronická knížka, do které si můžete uložit celou knihovnu, je malá, přenosná, a i dokonce levnější. Můžeme na ní měnit velikost písma a ani nepoškozuje oči. Ale je to opravdu takové vylepšení?
Člověk si sice nyní přečte knihy daleko levněji a snadněji, ale již nikdy neucítí vůni čerstvě otevřené knihy, a dokonce ani nikdy nezažije ten radostný pocit, když se podívá na přeplněné police ve své knihovničce a vzpomene si na všechny životy, které již v nich prožil. Místo toho dnes máme plastový obal čtečky, který nijak nevoní, a místo poliček prohýbajících se pod nepřeberným množstvím knih máme chladné počítačové menu a při pohledu na něj bude těžko někdo zasněně vzpomínat. Usnadnili jsme tedy přístup ke knihám, ale ubrali jsme jim další kus jejich mystické aury.