• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Pár zabitých stromů nebo směs obvodů? - 06.04.2013

Úvaha nad volbou mezi e – knihou a její tradiční tištěnou sestrou

Sedím u svého šálku čaje a mé prsty, ťukající o časem opotřebovanou klávesnici, odpovídají na

nabízenou otázku: Jaký formát knih preferujete vy a proč?

Odpověď je tak snadná, že by vystačila snad na jeden řádek. Ale to by mi hlavou nesměla běhat myš Lenka s náručí plnou pochybností.

Není snad e-book řešením ekologičtějším než výroba papíru, inkoustu i vazby knihy? Jelikož

s touto otázkou si se svým -náctiletým mozkem těžko poradím, vezmu to z jiného hlediska. Například z pohledu prvňáka, který se učí číst. Samozřejmě by měl tašku lehčí o jeden zpropadený slabikář plný tradičního MÁMA MELE MASO a stále se opakujícího EMA MÁ MÁMU.

Jenomže: není nebezpečné nechat malé dítě samotné s elektronickou hračkou? Vím, že poslední dobou to už není tak horké téma, jako bývalo za mého prvňáčkovství, ale známe děti - nedopatřením polijí e-knihu džusem a přinejlepším ji pak doma sušíte na topení. Nebo se dočkáte dítěte - ztráceče, kterému měsíčně kupujete NOVÝ přístroj! A co oči? Někdo tvrdí, že u čtečky trpí vic.

Jinak je tomu u studentů středních škol, kterým se pod tíhou knih určených k povinné četbě podlamují kolena. Ti by si lehkou tašku velice pochvalovali - plus by se mohli vytáhnout další vymožeností dneška! Nepotřebují si však dokazovat právě tou hromadou knih, co vše museli překonat na cestě k maturitě?

Ale asi by bylo nejlepší nechat vás nahlédnout úhlem mého pohledu, totiž četbychtivé osmačky.

Já osobně bych byla z elektronické knihy pod vánočním stromkem mírně na vážkách. Končila by tím éra mé relaxace s knihou ve vaně, u bazénu, u coca coly, čaje a dalších tekutin. I když mi majitelé čtečky budou tvrdit, že je to zcela bezpečné, já se přesvědčit nenechám. Když vám totiž do vody spadne normální kniha, stačí ji vysušit a následně žehličkou na vlasy patřičně narovnat zvarhánkovatělé stránky:)))

Možná proto zatím volím knihy tištěné - i za cenu pokácených stromů. Ty se přece dají znovu vysadit, ne? A klidně mi oponujte tím, že stromu trvá dost dlouho, než vyroste..

Ale snad jednou, až narazím na voděodolnou „knihu v krabičce“, změním svůj názor a poletím pro změnu své úspory utratit do nejbližšího „elektra“, abych to taky prubla.