• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Porovnání tipu knih. - 10.04.2013

Dnes budeme srovnávat, který tip knihy je lepší, jestli elektronická čtečka nebo klasická kniha tištěná. Toto srovnání je jen z mého pohledu uživatele a ne odborníka.

Takže začneme výhodami a nevýhodami elektronické čtečky. Elektronická čtečka má spoustu výhod, ale nás zajímají jen ty nejdůležitější. První výhoda by byla, že do čtečky se dá z počítače stáhnout až 1000 knih. Pokud do čtečky stahujeme knihy z počítače, najdeme je na internetu levněji než v klasickém obchodě. Další výhody jsou například velikost čtečky, která je oproti klasickým tištěným knihám o hodně menší a také lehčí. Velkou výhodou čtečky v budoucnosti by mohlo být i to, že by děti nemuseli nosit těžké učebnice ve svých školních taškách a měli by jen jednu lehkou čtečku. Elektronická čtečka má i své nevýhody. Hlavní nevýhodou však vidím v tom, že ne všechny knihy jsou v elektronické podobě. I přesto, že máme čtečku, musíme si stejně nějaké knihy pořídit v tištěné podobě. Při používání čtečky musíme mít přístup na elektrickou síť a to třeba na dovolené na pláži u moře není vždy jednoduché. Nevýhodou je také jednoúčelovost čtečky ve srovnání s iPadem nebo PC.

Teď zase sepíšeme výhody a nevýhody klasické tištěné knihy. Tištěná kniha je klasický tip knihy. Měli ji naše babičky, dědečkové a rodiče i mi k ní máme citovou vazbu. V některých rodinách se dědí z generace na generaci. Cítíme tu knihu jinak než na čtečce, kde cítíme jen její součástky. Vazba klasické knihy může být i uměleckým dílem, které zdobí knihovnu a může mít i velkou sběratelskou hodnotu. V dílech jsou uložena moudra, která ještě nemají elektronickou podobu. Velkou nevýhodou tištěných knih je to, že dojde-li k jejich poškození, jsou nenávratně ztraceny. Knihy se vydávají v určitých počtech výtisků a to nemusí být vždy dostačující pro všechny čtenáře.

Bohužel dnešní lidé si raději kupují elektronické čtečky, protože se jim do toho vejde více knih a není to tak veliké. Já osobně doma čtečku nemám a velice rád čtu tištěné knihy. Vždyť je to stejně jedno, hlavní je ten požitek z četby. I když čtečku má moje teta a velice si ji vychvaluje ze stejného důvodu jako většina lidí, kteří ji mají. Dá se do ní stáhnout více knih.

K závěru našeho porovnávání vám chci říct, že je jedno jestli čtete z elektronické knihy nebo tištěné. Hlavní je, že čtete, protože čtení je asi nejjednodušší způsob učení a získávání informací. Slouží k rozvoji nejen jazyka a naší představivosti. A to vše zábavnou formou. Nevím, jak to cítí ostatní lidé, ale mě čtení opravdu baví. Myslím si, že budoucnost patří více elektronickým čtečkám jako zástupcům moderních technologií.