• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Řídit se srdcem nebo jít s dobou? - 06.04.2013

Žijeme ve 21. století – ve století nové doby. Staré věci jsou nahrazovány novými. Svět spěje kupředu. Zejména v elektronice je vývoj nejradikálnější. Elektronická zařízení začínají tzv. “ okupovat “ naši planetu. Používáme je všude, ať si vaříme čaj nebo se díváme na televizi. Elektronika začíná dobývat i knižní svět. S érou tabletů přichází éra čteček knih. Žijeme v moderní době, tak proč nezmodernizovat svět knih? Ale zamysleme se. Potřebuje svět knihy zásah elektroniky?

Lidé stále chtějí nové věci, proto si spousta lidí zakoupí čtečku jen ze zvědavosti. Se čtečkou knih jsem se zatím osobně nesetkala a neměla možnost vyzkoušet si její schopnosti. Názory na ni jsou různé. Jako každá věc má své výhody i nevýhody. U mě má plus to, že si do čtečky můžeme nahrát několik knih a urychleně v nich najít určité úryvky, což je u tištěné knihy složitější, ale lidská rasa má ráda komfort, proto si lidé raději vyberou čtečku. Ale najdou se i tací, kteří budou chtít v té tištěné formě hledat. Já jsem jedna z nich. Myslíte si, že jsem konzervativní? To určitě nejsem, nechci čtečku odsuzovat, jen mi připadá, že do světa knih zatím čtečka nepatří. Jen si představte, jak učíte svou babičku či dědečka ovládat čtečku. Z vlastní zkušenosti si myslím, že pro ně by to bylo velice složité. Už jen ta investice do tohoto přístroje je pro člověka v důchodu vysoká. Výhodou čtečky u staršího člověka se zhoršeným zrakem je to, že ve čtečce nemusí jen číst, ale může knihy poslouchat. Pro mě by tato výhoda byla zbytečná.

Ke knihám mám velmi vřelý vztah. Doma jich mám spoustu. Zajímám se o zahraniční literaturu, zejména o sci-fi, tedy nadpřirozené bytosti. V těchto knížkách se odpoutávám od reality a vrhám se do příběhu, kde nejsem pouhým čtenářem, ale hrdinou děje. Snad není lepšího pocitu, než si po náročném dni lehnout do postele a cítit vůni nového papíru. Tu vůni miluji nejvíce. Takový pocit mi čtečka knih nikdy neposkytne. Navíc tištěná kniha se nikdy nevybije na rozdíl od čtečky. Pro čtení volnočasových knih je čtečka podle mého názoru k ničemu. Někdo by mohl namítnout, že čtečka je skladnější. Ale čtečka se také musí někdy dobýt. Kde najdete zdroj elektrického proudu, když budete pod stanem s přáteli někde v lesích? Ve stromech asi ne, že?

Pro mě by koupě čtečky byla zbytečná. Zrak mám zatím dobrý a čtení čištěných knih mi nedělá problém. Možná budoucí generace mě vyvede z omylu, budou mít na čtečku zcela opačný názor. Mladší děti než jsem já, budou mít jistě jiný názor, než mám já. Jejich dětství provází počítače, dotykové telefony a tablety. To vše za nás ještě nebylo běžnou součástí většiny moderních lidí.

Svoji práci bych shrnula tak, že čtečka knih pro mě nikdy nedosáhne takového úspěchu jako tištěné knihy. Využívání čtečky závisí na tom, kdo čtečku používá a za jakým účelem. A teď vy. Zamyslete se. Čtečka nebo stará dobrá tištěná kniha?