• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Souboj tištěné a elektronické knihy - 28.03.2013

Buď budu znít jako otřepané klišé, nebo si na mě někdo ukáže prstem jako na bílou vránu. Osobně se přikláním spíše k první možnosti. Proč? Já totiž preferuji knihy tištěné. Z jakého důvodu? Jsou mi bližší, můžu je držet stejně tak, jako drží dítě milovanou hračku. Jsou mi milejší než text, který ode mě a od mých emocí odděluje obrazovka.

Tištěné knihy tedy tento souboj vyhrály. Alespoň z mého pohledu. Co by mi však vmetli do tváře zastánci knih elektronických? Možná levnější či dokonce nulovou cenu, protože jsem přesvědčena o tom, že každý na internetu trochu zběhlý člověk si už najde způsob, jak si opatřit strhující příběh za pouhý úsměv na monitor. Dále pak jejich praktičnost, do elektronické čtečky se určitě vejde mnoho knih a elektronická čtečka nezabere tolik místa v batohu nebo tašce jako čtyři knížky. Pokud se však zmíním o cestování, všechno má rub a líc, a člověk jako já, který musí všechno (nechtěně) napřed shodit na zem, aby se přesvědčil, že je to skutečné a může to začít používat, by se s elektronickou čtečkou daleko nedostal. Možná nanejvýš deset kroků z pokoje.

Kromě toho je pro mě pohodlnější, když chci na chvilku zmizet z šedé reality do kouzelného světa fantazie a jsem již unavená každodenním shonem, sáhnout po knížce a začít číst a ne se zoufale hrbit nad elektronikou a po půlhodince zuřivě mrkat, když mě začnou pálit oči. A dotek hrubého papíru tak krásně ukliduje…

Na druhou stranu však mám na internetu své vlastní stránky, a stejně tak čtu články jiných lidí, zaměřených převážně na amatérskou literární tvorbu – poezii, prózu apod. Rozhodně bych však u tohoto čtení nevydržela tak dlouho jako u klasické knížky.

A tak až budou jednou všichni chodit s elegantními krabičkami ve dlaních, já se budu tulit ke staré, možná už trošku „odrbané, dobré přítelkyni a myslet si svoje.

A závěrem, kdybychom si nekupovali knížky, ale jen stahovali z internetu, z čeho by si spisovatelé vydělali na svůj denní chléb?