• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Tištěná nebo elektronická kniha? - 10.04.2013

Kniha je odjakživa součástí našeho života. Sám bych řekl, že kniha je nejlepším a nejvěrnějším přítelem, provází nás už od narození. Rodiče, babičky a dědečkové nám četli už od malička a nejen četli, také nás učili mluvit podle obrázkových knih, kde jsme si jejich mluvené slovo mohli spojit i s obrázkem a tudíž si ho mnohem lépe zapamatovat.

Myslím, že Slabikář je jedna z prvních knih, které nás, ač nuceně ve školních lavicích, tak přeci jen směřovaly za lepším životem, protože od toho, jak jsme se připravovali, se odvíjí celý náš život. Až jsme se naučili sami číst, vybírali jsme si z dobrodružných témat, kde chlapci mají skolit draka a zachránit princeznu. Dívky si naopak představovaly, že jsou těmi princeznami a přijede pro ně princ na bílém koni. Vždy jsme chodili ulehávat s tím, že v tuto noc prožijeme díky knihám nějaké zajímavé dobrodružství.

Ne pes ani kočka, ale kniha je nejlepším přítelem člověka. Kniha člověka nezradí, je vždy při ruce, není náladová a vždy s námi souhlasí. Díky knihám jsme se naučili rozeznávát dobro od zla. Knihy nás nejen učí a zabavují, ale i varují a upozorňují na různá nebezpečí, kterých na nás v dnešním světě čeká opravdu požehnaně. Kniha nám pomáhá rozvíjet představivost a fantazii, což například při sledování televize je možné jen okrajově - domýšlet závěry a představovat si, kdo asi je ta a ta osoba a jaká asi bude.

Hlavní otázkou není však srovnání knihy s televizí, ale srovnání tištěné knihy s elektronickou. Myslím si, že hlavní rozdíl mezi tištěnou a elektronickou knihou je především nějaký osobní názor, žádné pevné podklady, které by někdo mohl předložit a říci, že jedna z těchto knih je lepší. Každá má svá pro a proti. Prvním důležitým faktorem je na elektronické knize to, že musí být bezpodmínečně kvalitní. Pokud tomu tak není, tak je naprosto jasné, že je jakákoli tištěná kniha bude lepší než nekvalitní elektronická. Nekvalitní elektronická kniha může vést ke zrakovým potížím.

Pokud chceme knihu na dlouhé večery do postele, je tištěná kniha jasnou volbou číslo jedna. V případě, že usnete, je velká pravděpodobnost, že knihu zalehnete nebo shodíte. V takovém případě bychom elektronických knih potřebovali nespočet. Hlavní rozdíl je, když uživatel chce knihu nejen přečíst, ale také zpracovat a tudíž se lépe orientuje a pohybuje v knize elektronické, píše zápisky, poznamenává, zvýrazňuje. Text si může například zkopírovat a dále s ním pracovat.

Závěrem bych chtěl uvést, že obě dvě knihy mají své výhody a každému se hodí jiná verze knihy, ale pro mě osobně existuje jen tištěná verze. Nejde jen o to, že časem může začít bolest hlavy z neustálého civění do zářící obrazovky, ale ten pocit, když držíte knihu a představujete si, čím vším si prošla. Každá z knih má svůj příběh a svoji historii, ikdyž jde o stejný výtisk. Vždy je zajímavé si domyslet, odkud k vám asi dorazila a kde všude se zastavila, než se dostala do právě vaší postele.