LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?
v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem
soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou
Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.
Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.
Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.
Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.
Nezapomene se elektronickou vymožeností na klasicky tištěné knihy? Není možné, že při dnešní k pohodlnosti vyzývající moderní doba tomu napomůže?
Co je to vlastně kniha. Od dob, kdy byl sestrojen první tiskařský lis se v historii začínají objevovat i první knihy. Prostřednictvím knih jsou nám sdělovány různé myšlenky, fakta postoje apod. Každý z nás již určitě slyšel o moderní formě knih, nazývanou e-kniha. Je to soubor ve formátu pdf., který můžeme nahrát do svého počítače, čtečky, mobilu, či tabletu, ve kterých je možno si přečíst téměř jakoukoli knihu v plném rozsahu, s možností přizpůsobit velikost písmen dle potřeb čtenáře. Elektronická kniha má mnoho výhod, ale i nevýhod. Vezměme si například skladnost. Kterýkoli z uvedených moderních přístrojů lze mít u sebe prakticky neustále a zároveň v nich můžeme mít malou domácí knihovnu, oproti tištěným knihám, které bychom museli tahat v objemném zavazadle, protože nikdy nevíte na jaký druh četby budete naladěni. Dalo by se říci, že e- kniha je i ekologická, jelikož není nutné pro její vydání tisk na papír. Na druhou stranu mezi nevýhody považuji nutnost potřeby elektrické energie. K tištěné knize nám stačí jen denní světlo, nebo obyčejná svíčka.
V tištěné knize vidím něco jako nenalezený poklad. Když ji vezmete do ruky, mnohdy vás zaujme na první pohled a to nejen svým přebalem a vazbou, ale i například vůní papíru, což vám e-kniha neposkytne. Pomalu jí otevřete, očima prolétnete první stránku, začnete naslouchat písmenkům a nevědomky podlehnete pomalému vtahování do jejího příběhu, který vás velmi často vytrhne z reality. Každým dalším a mnohdy dychtivým otočením stránky se o krok za krokem stáváte součástí jejího příběhu, který si v ní skrývá. Zkuste se zamyslet nad vaší nejoblíbenější knížkou, na to jaké jste prožívali pocity při jejím čteným, při otočení každé stránky, jak jste netrpěli čekali na další a další, než se dozvíte co, nebo proč se vlastně stalo. I to má své kouzlo. Po dočtení knihu odložíte na poličku, do knihovny, nebo ji někam zastrčíte, ale kolik z vás si ji vzalo do ruky znovu? Mám jednu takovou knihu, která se pro mě stala velmi důležitou. Před třemi lety v létě jsem ji dostala od své velmi dobré přítelkyně k narozeninám a vzala jsem si ji sebou na dovolenou. Krátila jsem si s ní dlouhé chvíle, neustále zjišťujíc, že se od ní jen tak neodrhnu. Při každé příležitosti, ať už na pláži, na pokoji, nebo v restauraci mne lákala svou tajuplností. Zamilovala jsem si ji. Po dvou letech jsem ji otevřela a zjistila jsem, že knihy umí i vyvolávat vzpomínky. Stačilo ji jen otevřít a objevila jsem se zase tam, kde jsem z ní poprvé četla. Všechno se vrátí už s první slovy. Obrazy, vůně, chuť čokolády, kterou jsem při jejím čtení jedla. Uvědomila jsem si, že spousta pěkných vzpomínek ulpívá i na potištěných stránkách skoro stejně jako na fotografiích, dárcích, či suvenýrech z dovolené.
Myslím si, že jak tištěná tak i elektronická kniha si najde své příznivce, protože při „prožívání“ příběhů, což je možné u obou z nich, se nám v hlavě odehrává film, kterého můžeme být každý sám režisérem.