• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Tištěná nebo elektronická kniha? - 08.04.2013

V tomto krátkém příspěvku bych vás chtěl seznámit s mým názorem na dvě podoby knihy. Tu, kterou všichni známe již po staletí neboli KNIHU TIŠTĚNOU a tu, která se stává hitem u mladších generací KNIHU ELEKTRONICKOU.

Podoba knihy, kterou preferuji já, je v její tištěné podobě. Vůně papíru a novoty, krásný obal s ilustracemi a neobjevená dobrodružství. Knihu také lze vnímat všemi smysly. Zrakem, její podobu, vazbu a ilustrace. Hmatem, kdy cítíme materiál, ze kterého je vyrobena, čichem, kdy vnímáme vůni vazby i papíru a nakonec i sluchem, když obracíme stránky a slyšíme, jak papír šustí. S knihou v ruce můžeme prožívat děj, který je napsán. To cítím já, když čtu knihu. Pokud k někomu přijdete domu a uvidíte knihovnu, můžete se podívat, co člověk čte, co má rád a co naopak chybí za žánry. V případě, že bude mít daný člověk elektronickou podobu knihy neuvidíte na první pohled co má a nemá rád, jaký autor se mu líbí a jakým naopak opovrhuje. Jistěže pokud ten člověk je váš přítel, dovolí vám se podívat, co v tomto přístroji má, ale už nemůžete číst tituly na obalech a prolistovat si stránkami. Jako všechno má ale i tištěná podoba knihy své zápory. Určitě znáte, když jedete na dovolenou a vybíráte si, co budete cestou popřípadě již na místě číst. Musíte ale brát ohled i na to, jak je knížka velká, mě by se nechtěla tahat bichle s 600 stránkami a poté si vybrat už jen omezené množství dalších věcí, jelikož vám titul zabere půlku tašky. Problém má i elektronická verze, můžete dát zavazadlo někomu, kdo neví, že tam máte nějakou elektroniku a omylem jí rozbije. Vám se to ale může stát též, pojedete autem, vlakem nebo jiným dopravním prostředkem, když tu náhle se před vámi objeví nějaký šílenec, který to přes město pálí padesátkou. Vy trhnete volantem, zavazadlo narazí do něčeho tvrdého a přístroj se vám rozbije. Co, když se vám dostane voda nebo písek dovnitř přístroje? V případě, že se písek dostane do tištěné podoby knihy se moc nestane. V mém prozatímním životě jsem přečetl již několik knih. Je krásné, když vidíte děti číst. Vzdělávají se, ale i se pobaví. Pokud vám, jako mně, četli rodiče před spaním, určitě znáte ten pocit, když ukazujete na ilustrace a ptáte se, co to je. Posloucháte, jak vám rodiče vyprávějí příběh a v klidu usínáte. Neumím si představit, že bych četl svému dítěti pohádku, měl bych v ruce něco podobného tabletu. Knihy i uklidňují, pokud se má člověk zle, někdy stačí si přečíst pár stránek a je vám líp. Jste vtáhnuti do děje, cítíte vůni papíru a čekáte, co se stane dál. Postupem času zjistíte, že tak, jak se chováte ke knihám dnes, budete se v budoucnu chovat k lidem.