LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?
v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem
soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou
Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.
Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.
Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.
Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.
Doma máme velkou knihovnu, ve které vždy znovu nacházím své oblíbené knížky pohádek, dobrodružných příběhů, a když není vyhnutí, najdu tam i potřebnou odbornou literaturu. Poslední dobou čtu především jiné žánry - sci-fi, detektivky, fantasy a komiksy….
Před časem jsem zavítal do prodejny s elektronikou. Říkáte si, jak tohle souvisí s knihami? Ty přece hledáme jinde. Jenže právě v obchodě s elektrickými spotřebiči jsem HO poprvé uviděl. Zázračný přístroj jménem čtečka knih.
Představil jsem si, jak se celá naše velká knihovna zmenšuje do malého přístroje. Zvláštní představa. Na naše knihy nedám dopustit. V naší knihovně je tolik starých a vzácných svazků. Mohu se v ní setkat s knihami svého dědečka. Ten své oblíbené kousky označoval speciálním znakem ex libris… A teď by se všechny tyhle zvláštní výtisky měly změnit v nehmotný datový soubor?
Ano, je pravda, že i klasická knihovna má své nevýhody. Přerovnávání knih představuje drobné komplikace. Knihovna je náhle menší, než je vhodné. V takových chvílích přemýšlím, jak lehké by bylo ji mít v digitální formě. Elektronické čtečky přece přináší spoustu výhod, jako je například ušetření velkého prostoru a přístup ke knihám je také mnohem rychlejší. Nemusíme se nijak zatěžovat přerovnáváním a čištěním poliček. Pokud špatně vidíme na text, můžeme si zvětšit písmo. Některé knihy si můžeme chtít přečíst jen jednou. A díky čtečce se po přečtení nikde nebudou válet. Elektronické knihy a čtečky představují zcela novou budoucnost.
Nemohu si pomoci, ale přesto dávám přednost čtení tištěných knih. Papír je papír. Není nad to, otevřít knihu a cítit tu zvláštní vůni. Stránky ubíhají a s nimi příběh. A my máme možnost vplout do děje. Kniha na rozdíl od čtečky je vlastně takový výtvarný předmět, relikvie.
Je pravda, že u knih je obsah to hlavní, co by nás mělo zajímat. Sebelépe zpracovaná kniha s nesmyslným obsahem čtenáře dvakrát moc nepotěší. Je tedy jedno, odkud příběh čteme? Klasicky nebo elektronicky?
Existují knihy, výjimečné buď obsahem, nebo vzpomínkami, které se k nim vážou. Vzpomínkami, které mohou být dávné a zaprášené. (Jestliže se jedná například o půjčené knihy z městské knihovny.) Přesto na ně rádi vzpomeneme. Jsou člověku mnohem blíž, než malý displej čtečky. Myslím si, že ke knize si člověk vytvoří bližší vztah. Na rozdíl od čtečky je kniha prostě knihou a čtečka, to je jenom technologie, přístroj- ať je sebevíc chytrá a má sebevíc funkcí. Pro mě osobně nemá možnost překonat osobní rozměr a citovou stránku.
Kdybych měl možnost se zadívat do budoucnosti, byla by nejspíše papírová kniha specialitou a jakousi zvláštností. V proudu nových technologií bude stále obtížnější papír obhájit. Ano, papír je, byl a bude nenahraditelný. Ale to elektronická kniha bude hlavním prodejním objektem v oblasti literárního umění. A dá se očekávat, že jen ve výjimečných případech si lidé budou kupovat papírové výtisky.