Tištěná vs. elektronická kniha - 28.03.2013

Před tím, než se s Vámi pustím do imaginární rozepře ohledně zápasu mezi těmito druhy knih, musím upozornit na to, že povětšinou nečtu knihy v e-čtečce, ale na počítači, neboť nevynikám až takovou zásobou elektronických zařízení.

Z vlastní zkušenosti mohu dosvědčit, že souboj knih elektronických a tištěných je vskutku vyrovnaný. Před dilematem, která z variant je lepší, stojím prakticky pokaždé, kdy si hodlám knihu pořídit.

Miluji vůni knih a listování jimi. Stejně tak se stavím i k příběhu, která mi s každou přečtenou stránkou ožívá. Jejich kouzlo nedokážu odhalit, ale určitě mohu říci, že elektronické knihy nemusí zapůsobit stejně.

Jak se však říká „Na světě není dvou lidí, kteří by četli stejnou knihu“. Tímto pořekadlem se můžu řídit i v případě typu knihy. Nejednou se totiž stává, že kniha na papíru zapůsobí víc než v elektronické podobě. Ptáte se proč? To je právě záhada „živých“ knih z papíru, která dodnes zůstává opředena řadou tajemství.

Ale jaké výhody má elektronická kniha? Mnoho. Ne každý z nás to však vidí stejně. Z úhlu pohledu knižního závisláka se sem například řadí snadnější a rychlejší pořízení. Nenávidím ony chvíle, kdy jsem bez své vlastní drogy.

A hlavně elektronickou knihu mi jen tak neroznesou mladší sourozenci po celém domě. To je další velké plus.

Jenže elektronická podoba postrádá tajemnost. Ono neznámé kouzlo. Vášeň, ukrytou pod stránkami. Nesmím zapomenout na osobnost samotného spisovatelského díla.

Ano, každá kniha, spis či jen hrubý návrh budoucího díla, má svou vlastní duši, jenž jí vdechl autor.

Bohužel, některým knihám, které jsou přeneseny do světa počítačů a elektroniky, toto chybí. Je to jen velká nešťastná náhoda. Kdo by to však dokázal těm uměleckým dílům vyčítat? Já tedy určitě ne. Jejich plusy totiž vynahrazují mínusy více než chytře.

Navíc jsou si rovnými soupeři, alespoň ve většině ohledů. Proto nemůžeme soudit, který druh je lepší.

Oba nám darují neskutečný zážitek. Ukojení závislosti a u některých jedinců snad i tužeb. Všechny nás však odnesou do světa neobyčejných zážitků, jež nám realita odepírá. Proč se tedy neponořit do děje s knihou tištěnou a jindy s naopak s tou elektronickou?

Díky tomu, že se dají vzít kamkoli jsou to ideální společnice na výlety a další činnosti. A jejich duše se milerády přizpůsobí těm našim. Proto nepreferuji ani jednu variantu a ráda se přitulím k oběma.

Není to nakonec jedno? Kniha jako kniha. Obě mi darují to hlavní, potěšení.