• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Tištěná vs. Elektronická kniha - 08.04.2013

V jakých případech jsou lepší elektronické knihy a v jakých hmotné? Právě na tuto otázku se budu snažit nalézt odpověď.

,, Tištěná nebo elektronická kniha?“ to stojí v názvu titulku. Už jen při vyslovení této otázky má každý nasnadě jasnou a zcela jednoznačnou odpověď.

Ať už se bavíme o generaci starší, která se kolikrát nesmyslnými předsudky brání jakýmkoliv novým technologiím či ,, moderním“ změnám, které by mohly změnit jejich život ze zajetých stereotypů, na které sice hlasitě nadávají, ale kterým tajně dávají přednost. Sami nevědí, jestli by jejich životy změnily k lepšímu nebo k horšímu, ale už z důvodu jejich jinakosti se jim opravdu nesmyslně brání. Pro tuto generaci, nebo chcete-li pro tento typ lidí je změna nepatřičná a zcela nemístná i jen myšlenka elektronické čtečky. Myslím, že to ale nedělají jen z důvodů obavy ze změny.

Snad neznám člověka, který by nemiloval vůni nových či antikvariátních knih. Vážou se nám k nim vzpomínky. Na určité místo, jistý zážitek, který jsme s knihou v náručí prožili. Letmé otisky na křídovém papíře každé stránky nebo jen lehce potrhaný obal nás přenášejí jakoby zpět, na začátek našeho příběhu, pro někoho do mládí. Spojují nás a zároveň svazují pevným poutem.

Myslím, že dříve, když se ještě knihy přepisovaly, se lidé mohli dotknout stejného kusu papíru, čichat stejnou vůni inkoustu jako samotní spisovatelé. V jemně svázaných stránkách mohli příběh doslova cítit a tak sami prožívat.

Tento pocit u elektronické čtečky a do ní stažených souborů o spoustě stejných znaků jistě nemáme. A tak se generaci mladší zcela odcizuje onen půvabný způsob nabývání znalostí. Většinu věcí v dnešní době zajistí internet. Nemají proto potřebu chodit do knihoven, pátrat po archivech a zaprášených antikvariátech aniž by si uvědomili, že jim uniká jejich kouzlo, ta vůně minulosti, záblesk klidu a něžnosti, která se na těchto místech objevuje, i když samotné příběhy kolikrát zachycují právě tolik nelítostnou minulost.

Na druhou stranu, nepopírám výhody čtečky, které však starší generaci zůstanou skryty. Ve čtečkách vidím dobrý způsob jak dnešní počítačovou generaci přivábit zpět k jedinečným příběhům geniálních velikánů. Nabízí mnoho možností, aktivit a ke stažení i díla, po kterých bychom v antikvariátech dost často pátrali marně. Určitě je jednodušší stáhnout si dvacet elektronických knih za symbolickou cenu, než tahat několik tašek naplněných po okraj místo oblečením knihami. V tomto směru hraje pro i cena. Cena elektronických knih je pro mnoho lidí daleko dostupnější, už i dobré knihy se dají na internetu sehnat za zlomek ceny jejich hmotných sester. Avšak na úkor toho, že oželíme onu jedinečnost ,, knihy do ruky“.

Co se týká mě osobně, sama elektronickou čtečku nevlastním. Jednou jsem ji měla půjčenou od kamarádky na dovolené a uznávám, že vzhledem k balení je praktičtější. Ale i tak nadále zůstávám věrná za všech okolností, vždy a všude svým milovaným knihám z papíru a inkoustu stejně jako před imaginárními přáteli z facebooku dávám přednost těm živým, opravdovým z masa a kostí. Na rozdíl od čtečky a přátel z internetu nemůžu totiž ty pravé vymazat. Na druhou stranu však můžu jak knihy tak skutečné přátelé ztratit

Názorů na toto téma je na Světě stejně jako lidí, a tak asi neexistuje jednoznačně správná volba pro každého. Proto, i na konci své práce vidím, že jsem na otázku: ,,tištěná nebo elektronická kniha“ nedokázala nalézt odpověď.