• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Určitě každý už přečetl někdy nějakou knihu - 04.04.2013

Určitě každý už přečetl někdy nějakou knihu, ať už dětskou s obrázky, encyklopedii nebo třeba knížku dobrodružnou či romantickou. Většinou to byly knihy tištěné, tedy strany z papíru svázané vazbou. Existují ale i knihy elektronické, které se čtou v elektronické podobě. Přístroj určený k jejich čtení se nazývá elektronická čtečka knih.

Proč se do popředí dostávají elektronické knihy? Záleží na každém z nás, komu jaká forma vyhovuje. Tištěná kniha může mít větší hmotnost, elektronická se ale může snadněji rozbít. Záleží na autorovi, jaký formát knihy si zvolí a kolik informací či jak dlouhý příběh napíše. Všude píší, jak je elektronická čtečka stále více oblíbená, ale já stále v domácnostech vidím jen tištěné knihy. Spíše tedy u starších lidí, kterým zkrátka počítač stále nic neříká a ani je nezajímá, ale i u mladších generací papírové knížky převažují.

Jaké jsou výhody elektrické čtečky? Elektronika je v dnešním světě skoro všude. Někomu může vyloženě vadit, někomu zase může připadat velkou výhodou, která usnadňuje život. Domnívám se, že elektronická kniha je především skladnější a dobře se ovládá. Také v ní můžeme mít více knih, a to je výhodné především pro cestování. Nemusíme si jich s sebou brát velké množství, které zbytečně v kufru zabírá místo. Na druhou stranu má oproti tištěné knize kratší životnost. Proč? Asi každý má doma nějakou starou knihu už několik desítek let, třeba po své babičce. Elektronika podle mě nevydrží tak dlouho, většinou se uvnitř něco poškodí a veškerá data se jednoduše ztratí.

Má nějaké další nevýhody? Myslím si, že elektronická čtečka není zdravá na oči. Představte si, že někdo čte třeba celé hodiny a pořád se kouká do obrazovky. Kam se poděly obavy o naše zdraví? Zřejmě spoustu lidí pohltily moderní vymoženosti, a tak zkrátka zapomínají na to nejdůležitější, na zdraví.

Stále mi připadá, že tištěné knihy jsou lepší, jenže jak to bude vypadat v budoucnu? Nezačnou se časem vyrábět jen elektronické knihy a tištěné knížky budou výjimkou? To záleží jen na jejich autorech a nakladatelích, ale vzhledem k rychlému pokroku kupředu bych klidně k většímu počtu elektronických knih věřila.

Jaký je tedy můj názor na elektronické čtečky? Elektronická kniha není asi nic špatného, ale já sama bych se hodně bála o svoje oči. Potkávám stále více lidí s brýlemi. Je možné, že za to můžou počítače nebo právě elektronické čtečky, přestože ještě nejsou moc rozšířené. Osobně jsem elektronickou knihu ještě nečetla a ani nechci. Dávám přednost tištěným knihám, které mi připadají lepší. Je to úplně něco jiného, když člověk může držet papírovou knížku, listovat jejími stránkami a cítit její typickou vůni. Tohle se vám s elektronickou čtečkou nikdy nepodaří a myslím, že prohlížení papírové knížky zážitek z jejího příběhu ještě umocní.