• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Utopená kniha vždycky uschne - 06.04.2013

Několikahodinová cesta vlakem z Ottawy do Montrealu se zdá být nekonečná, a tak ihned po usazení bratr a já vytahujeme ze svých batohů tlusté svazky knih. Naproti nám si sestra ze své kabelky vytahuje iPad a naše drahá matka z té své elektronickou čtečku Kindle. Souboj generací může začít.

Ačkoliv jsem narozena koncem minulého století, a považuji se tedy za relativně mladou, řadím se, pravděpodobně i s valnou většinou mých vrstevníků, mezi staromódní, alespoň co se knih týče. Nově zakoupené knihy, cenné kousky nalezené v antikvariátu, otáčení stránek na pláži u vody či doma u krbu, náhodné kusy papíru, které slouží jako záložky, ať už se jedná o obal od bonbónu, leták s nabídkou kurzů angličtiny či kapesník – to vše patří k tištěné verzi knihy. Knihy, která nás tíží na rameni, v lepším případě na zádech. Osobně si však nemyslím, že se jedná o zbytečnou námahu – vždyť sám autor vynaložil obrovské úsilí k jejímu sepsání, a tak by bylo spravedlivé, abychom spolu s jeho myšlenkou převzali na svá bedra i veškerou námahu, která stála za vznikem onoho díla.

Jakožto fanoušek fantasy knih se dokážu nad vázanou knihou mnohem rychleji vžít do děje, koneckonců příběh plný kouzel a nadpřirozených bytostí je věrohodnější, když se čte na papíru, než v elektronické podobě na čtečce, tedy na něčem tak moderním a realistickém, až nemůže být pravdou, že příběh někdo doopravdy napsal a dost možná ho i zažil. Kdybych bývala četla Paoliniho Eragona nebo Harryho Pottera od Rowlingové v elektronické podobě, pravděpodobně bych dnes byla realistou namísto snílka, kterým jsem. Přeci jen inkoust, brk a kus papíru používali jak v Alagaësii, tak i při sepisování dějin kouzelníků, což se o počítači tak úplně říct nedá.

Závěrem bych chtěla poukázat na praktičnost tištěné knihy.

Klasická kniha moc nestojí, upadne-li tedy z větší výšky na zem, ozve se maximálně krátký, vyděšený výkřik; stane-li se to čtečce, ani nekonečný řev už nepomůže. To samé můžeme zkusit i s vodou; efekt bude stejný. Nebohá knížka se z takového šoku po pár hodinách na slunci vzpamatuje, a my se tak dozvíme, jestli Harry přežil. Co se ovšem týče elektronické verze, z té se už se leda dozvíme, jak velká tma vládnula v jeskyni, než do ní začali draci chrlit oheň. A nakonec, i když tuto metodu neschvaluji, kniha by mohla být skvělá a relativně levná podpěra na vyrovnání stolu.

 

Sečteno a podtrženo: kniha jasně vítězí a upřímně doufám, že tomu tak i nadále bude, přeci jenom, kdo stojí o to mít obrovskou knihovnu, ve které bude uložena jedna malá čtečka? Já určitě ne.