• czech language
  • english language

16.-19. května

Svět knihy Praha 2013
19. mezinárodní knižní veletrh a literární festival

Pro vystavovatelePro návštěvníky home

logo kampaně Rosteme s knihou

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?

v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem

soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.

Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.

Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.

Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.

Vše se vyvíjí. Tak proč ne i kniha? - 09.04.2013

Můj názor na jedno z projednávaných témat ve světě knih, aneb kniha versus kniha.

Asi každý z nás se už někdy zúčastnil debaty, respektive diskuse, jaký typ knihy je lepší nebo praktičtější. Knihy papírové nebo jak mnoho lidí říká normální, jsou starší a spousta z nich si život bez knihy neumí představit. Knihy elektronické se do našeho podvědomí dostaly teprve nedávno. Především mladí lidé je přijaly poněkud rychle. Do té doby procházely čtečky a e-knihy vývinem.

Sám jsem tuto „vymoženost” zaregistroval asi před rokem, kdy se čtečkou chlubil každý pátý žák naší třídy. Já osobně čtu hodně a na rozdíl od většiny mých vrstevníků čtu knihy dobrovolně. Na Vánoce, narozeniny, ba i svátek pokaždé dostanu knihu a jsem rád, že mám co číst. Nejprve jsem samozřejmě e-knihy kritizoval a myslel si, že se jedná jen o další z chvilkových hitů. Ovšem přišel i den, kdy si elektronickou čtečku pořídil i můj nejlepší kamarád a já jsem se o ni začal více zajímat. Po čase jsem si čtečku začal půjčovat a číst si v ní mé oblíbené tituly, když jsem zrovna zapomněl knihu svou, nebo jsem si ji nemohl přinést do školy kvůli její hmotnosti.

Zde se setkáváme s první výhodou e-knih. Čtečka je lehká a vleze se do ní mnoho souborů, v tomto případě knih. Proto spousta lidí neřeší, jestli má ve své tašce o pár gramů navíc. Čtenář si navíc může nastavit písmo a velikost znaků, která mu vyhovuje. Ale s jednou komplikací se setkávám poněkud často, a to že číslo stránky v tištěné knize se často neshoduje s číslem stránky v elektronické verzi knihy, proto nezbývá nic jiného, než hledat podle názvů kapitol. Dalším problémem e-knih je skutečnost, že ne každá čtečka přijme všechny formáty, ve kterých je e-kniha nahraná. Přesto má ale e-kniha společně se čtečkou mnoho dalších pozitiv. Jedním z nich je možnost nastavení si úrovně osvětlení, proto si e-knihu mohou čtenáři číst i ve tmě.

Neměli bychom zapomínat na samotné autory a jejich názory na e-knihy. Například J. K. Rowling se novince nebrání, spíše naopak z ní těží. Její kniha Bajky barda Beedleho v elektronické podobě vynesla obrovský zisk, který byl následně použit pro dobročinné účely. Naopak český autor Michal Viewegh považuje čtenáře e-knih tak trochu za piráty a má problémy s tím, jak se má proti nelegálnímu šíření jeho titulů bránit. Proto bychom si měli přiznat, že s tištěnými knihami nejsou takové problémy okolo autorských práv, jako se stává u knih elektronických. Zdá se mi, že je to podobný problém, který se vyskytl v hudebním průmyslu. Desky zpěváků nebo kapel si už lidé nekupují v tak velkém množství, jako tomu bylo před lety, ale raději si stáhnou album na internetu – samozřejmě nelegálně.

Můj názor se ale od výskytu e-knih trochu změnil a nyní je přijímám daleko snadněji, než tomu bylo před rokem. Myslím si, že se vyvíjí vše, tak proč ne i knihy?