LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?
v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem
soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou
Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.
Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.
Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.
Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.
V článku se budu zaobírat tím, co pro mě tištěná kniha je, jak na ní nahlížím. A proč mi vlastně ty elektronické tzv. nevoní.
Já čtu velmi ráda. Čtu obvykle knihy, které jsou dlouhé a tlusté a mají v sobě nějaké napětí. Jsou to nejčastěji knihy dobrodružné, scifi, fantasy, anebo horory. Čas od času si také ráda přečtu komiksy, které jsou krátké a srandovní. Nejvíc mě ale baví ty knížky, které jsou později zfilmované a nebo zfilmované už byly. Protože v knize je toho vždy víc – dopodrobna napsané než potom v samotném filmu.
Můj příspěvek bude pojednávat o výhodách a nevýhodách klasických knih či těch elektronických. Můj osobní pohled na četbu, co mi četba dává a co je pro mě na ní krásné. Jaké by to pro mě bylo, žít bez čtení. A v nespolední řadě, jak je pro mě čtení přínosné.
Kam se vlastně poděli ti lidé s knihami na zastávkách? Kde jsou. Už nepotkávám ty lidi, kteří sedí a obracejí listy knih.
Jste zvědaví? Chcete vědět, co si čtu pod peřinou, co ve vlaku, co ve škole pod lavicí? A z čeho si čtu?? Jste zvědaví, jestli mám doma čtečku, nebo jestli chodím půjčovat do městské knihovny? Chcete znát, co říkávala o knihách moje prabába? A jestli nějaký přístroj vůbec může nahradit knihu? Tak prosím – čtěte dál a ukojte svoji zvědavost...
Je to to samé, jako kdyby byla položena otázka : ,,Minulost, či budoucnost?“ Oboje má svůj vlastní význam, stejně jako verze knih. Co se tištěné týče, každý ví, co si pod tím slovem má představit.
Mezi dlouho diskutované téma, které se těší veliké oblibě u široké veřejnosti, je zavádění elektronických čteček a jejich přednosti oproti knize. V následujícím textu se pokusím zcela subjektivně zhodnotit, jak celou problematiku, vnímám já!
O tom, čím knihy byly, jsou a budou. Co pro nás znamenají, co nám nabízejí a proč ztrácejí strany i když jim je nikdo netrhá. O nás a o skutečnosti, že knihám přestáváme rozumět a naslouchat.
Libi se mi tistena kniha, protoze mam rada klasicke veci.
Přišel jsem na mnoho výhod a nevýhod. Do čteček knih si můžu stahovat z internetu několik stovek knih. Kdyby se mi splnil sen, tak bych si do ní stáhnul své nejoblíbenější knížky. Které?