LITERÁRNÍ SOUTĚŽ
MOJE VOLBA - TIŠTENÁ NEBO ELEKTRONICKÁ KNIHA?
v rámci tématu veletrhu Svět knihy Praha 2013 Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem
soutěž je projektem kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou
Byly vybrány nejlepší práce z každé kategorie.
Autoři těchto prací se dozvědí teprve na slavnostním vyhlášení, kdo z nich se umístil na prvním, druhém a třetím místě. Jména autorů najdete na webu kampaně Rosteme s knihou.
Slavnostní vyhlášení proběhne v pátek 17. května 2013 na 19. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2013 od 11:00 hodin v sále Rosteme s knihou. Předávání cen bude moderovat Lukáš Hejlík, přijde také známá spisovatelka a blogerka Iva Pekárková.
Jaké byly podmínky soutěže najdete zde.
Věřím, že kdyby lidé upřednostňovali způsob čtení pomocí čteček či tabletů, určitě by začalo číst více lidí. Někteří si myslí, jak je zbytečné číst knihy v elektronické podobě, ale já si to nemyslím. I přesto, jak vychvaluji ve svém příspěvku čtečky pro čtení e-booků, tištěné knihy určitě nezaniknou.
Úvaha nad volbou mezi e – knihou a její tradiční tištěnou sestrou
Myslím, že knihy nejsou jen ke čtení, ale mohou se k nim vázat také určité naše vzpomínky. V tomto textu vysvětlím, proč si myslím, že jsou tištěné knihy díky tomu lepší než knihy elektronické.
Několikahodinová cesta vlakem z Ottawy do Montrealu se zdá být nekonečná, a tak ihned po usazení bratr a já vytahujeme ze svých batohů tlusté svazky knih. Naproti nám si sestra ze své kabelky vytahuje iPad a naše drahá matka z té své elektronickou čtečku Kindle. Souboj generací může začít.
Co nás přimělo vyměnit papírové stránky za displeje? Ustoupí snad naše knihovny v zapomnění, aby se staly pouze šedým stínem v koutě pokoje bez významu? Knihy kdysi byly nositeli vzdělání. Dnes jsou pro někoho spíše znakem podivínství, staromódnosti či konzervatismu. Ve stručnosti, ráda bych zde nastínila jakousi obhajobu tištěných knih.
Každé písmeno, každý nový řádek tvoří část knihy, jako jednotlivé tony tvoří part hudby. Spisovatel plodící tento květ je umělec, který za sebou zanechává část bohatství své duše. Toto bohatství je k dispozici nám všem, i přesto ho ne každý z nás využívá.
I když jsem dítě jednadvacátého století plného elektroniky, nedokážu si představit četbu knihy „bez knihy“. Nevím jak vy, ale miluji ten pocit, když držím novou, čerstvě koupenou knihu.
Tradiční knihy stojí hodně peněz, vyžadují více prostoru na uskladnění, přesto pro mě mají své kouzlo. Elekronické podobě knih jsem zatím nepřišel na chuť. Možná mě osloví v budoucnu.
V tomto příspěvku bych Vás rád seznámil se svým pohledem na knihy tištěné a elektronické a přidal také pár svých osobních zážitků a postřehů.
Je pro mě těžké porovnávat starou dobrou knihu s novinkou elektronické. Nejdříve vymýšlím jak vůbec začít a vida, zdá se, že začátek je na světě.